Reakcie na úmrtie Peresa: Odišiel horlivý obhajca mieru

Exprezident a laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1994 bol dlhodobo rešpektovanou osobnosťou izraelskej politiky. TEL AVIV/WASHINGTON/OTTAWA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 93 rokov zomrel v stredu po ťažkej chorobe bývalý izraelský prezident a nositeľ Nobelovej ceny za mier Šimon Peres. Zdravotnícke stredisko Šeba pri Tel Avive oznámilo, že Peres zomrel o 3.40 h miestneho času (2.40 h SELČ), informovala Izraelská tlačová agentúra (INA).

Peresa 13. septembra postihla silná mŕtvica s krvácaním do mozgu a previezli ho do strediska Šeba. Jeho stav sa najprv zlepšoval, ale v utorok sa náhle zhoršil. Americký prezident Barack Obama a prvá dáma USA Michelle Obamová si budú Peresa pamätať ako „svojho drahého priateľa“ a „samotnú podstatu Izraela“, uviedol Biely dom vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra DPA.

Odporúčame:

Zomrel bývalý izraelský prezident Šimon Peres

„Existuje len málo ľudí na tomto svete, ktorí zmenili beh ľudských dejín, a to nielen svojou úlohou v ľudských udalostiach, ale preto, že rozširujú našu morálnu predstavivosť a nútia nás očakávať viac od seba. Môj priateľ Šimon bol jedným z týchto ľudí,“ citoval Obamu Biely dom. Americký prezident taktiež povedal, že Peres sa nikdy nevzdal možnosti mieru medzi Izraelčanmi, Palestínčanmi a susedmi Izraela.

Izrael prišiel o ‚jedného z najväčších lídrov‘

Líder Strany práce Jicchak Herzog, ktorej bol Peres členom, uviedol, že Peres „bol jedným z najväčších lídrov, akých kedy Izrael mal“. „Bol učiteľom, priateľom a veľkým lídrom, na ktorého budú dejiny Izraela vždy pamätať,“ dodal Herzog. „Šimon Peres bol predovšetkým mužom mieru. Jeho milovaným a izraelskému ľudu vyjadrujem svoju najhlbšiu sústrasť,“ reagoval kanadský premiér Justin Trudeau.

Americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová a jej manžel Bill Clinton, bývalý šéf Bieleho domu uviedli, že Blízky východ stratil horlivého obhajcu mieru. „Úmrtím Šimona Peresa stratil Izrael vodcu, ktorý až do svojho posledného dňa na zemi bojoval za jeho bezpečnosť, prosperitu a neobmedzené možnosti. Blízky východ stratil horlivého obhajcu mieru a uzmierovania,“ uviedli Clintonovci vo vyhlásení. Manželia označili Peresa za „génia s veľkým srdcom, ktorý svoje nadanie využíval na to, aby videl budúcnosť v zmierovaní, nie v konflikte, a v ekonomickom a sociálnom posilňovaní, a nie v hneve a frustrácii“.


Peresovo úmrtie potvrdil jeho syn Chemi

Peresovo úmrtie potvrdil aj jeho syn Chemi pre novinárov, ktorí sa ráno zišli pred nemocnicou, kde exprezidenta po silnej mŕtvici s krvácaním do mozgu hospitalizovali pred dvoma týždňami v Šebovom zdravotnom stredisku Tel ha-Šomer. „Dnes sme sa s hlbokým žiaľom rozlúčili s naším milovaným otcom, deviatym prezidentom Izraela. Zanechal nám odkaz, ktorý znie pozerať sa vždy do budúcnosti. Je pre nás cťou, že sme boli jeho blízkou rodinou, dnes však cítime, že celý izraelský národ, ako aj svetové spoločenstvo s nami zdieľa túto stratu,“ uviedol Chemi Peres.

Smútočné stanovisko vydal v tejto súvislosti aj úradujúci izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Vyhlásil tiež, že jeho kabinet sa neskôr počas dňa zíde na mimoriadnom zasadnutí.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

28. septembra 2016