Rakúsky kancelár Faymann odstupuje z funkcie

Faymann (55), stojaci na čele rakúskej koaličnej vlády a SPÖ od roku 2008, zdôvodnil svoje rozhodnutie stratou podpory v radoch svojej strany.Viedeň 9. mája (WebNoviny.sk) – Rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann, ktorý je predsedom Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), sa rozhodol odstúpiť z oboch politických funkcií. Podľa agentúry DPA a rakúskej verejnoprávnej stanice ORF to oznámil po stretnutí s krajinskými šéfmi SPÖ vo Viedni.

Faymann (55), stojaci na čele rakúskej koaličnej vlády a SPÖ od roku 2008, zdôvodnil svoje rozhodnutie stratou podpory v radoch svojej strany po tom, ako v prvom kole prezidentských volieb z 24. apríla zvíťazil kandidát opozičnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Tento volebný výsledok predstavuje v prípade Rakúska novú situáciu, svedčiacu o veľkej nespokojnosti voličov.

„Táto krajina potrebuje kancelára, za ktorým strana plnohodnotne stojí,“ cituje Faymanna ORF. „Vláda potrebuje rázny nový začiatok. Kto nemá takúto podporu, nemôže túto úlohu splniť,“ dodal odstupujúci kancelár. Ešte v priebehu dneška sa očakáva mimoriadne zasadnutie spolkového predsedníctva SPÖ, ktorého predmetom by malo byť „personálna i obsahová rekonštrukcia strany“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016