Rakúsko zavádza na hraniciach so Slovenskom kontroly, menšie priechody zatvoria úplne

447087_virus_outbreak_serbia_eu_79750 e49868a4723d48cc8eec6093454d443c 676x447.jpg

8.1.2021 (Webnoviny.sk) – Rakúsko s účinnosťou od polnoci z piatka na sobotu zavádza kontroly na hraniciach so Slovenskom a Českou republikou. Dôvodom sú vysoké počty nových infekcií koronavírusom v oboch susedných krajinách, informoval v piatok minister vnútra Karl Nehammer.

Doterajšie námatkové kontroly vo vnútrozemí vystriedajú fixné kontrolné stanovištia. Menšie hraničné priechody zatvárajú.

Situácia je napätá

Situáciu v Česku a na Slovensku označil minister za „extrémne napätú“. „V záujme ochrany ľudí v našej krajine preto… zatvárame hranice a pri vjazde do Rakúska skontrolujeme každé auto,“ povedal Nehammer.

Viac o téme: Koronavírus

Návštevníci, ktorí prichádzajú z rizikových krajín, vrátane Česka a Slovenska, sa musia naďalej podrobiť karanténe. V platnosti zostávajú výnimky pre osoby zabezpečujúce nákladnú dopravu a pendlerov. Tí nemusia predložiť ani negatívne testy na koronavírus. Pri vstupe do krajiny však musia dôveryhodným spôsobom preukázať, že v Rakúsku majú zamestnanie.

Najviac infekcií je v Česku

Problematika bola predmetom „veľmi pozitívnych“ telefonických rozhovorov s rezortnými kolegami v Česku aj na Slovensku, dodal rakúsky minister vnútra.

Česká republika za posledných sedem dní eviduje 680 nových prípadov nákazy koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov. Na Slovensku sa ukazovateľ pohybuje na úrovni 367 v porovnaní s rakúskou hodnotou 149, informuje agentúra APA. Na jeden milión obyvateľov tak Česko vykazuje celosvetovo najviac nových infekcií. Slovensku patrí desiata priečka.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovanie, hranice, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Rakúsko zavádza na hraniciach so Slovenskom kontroly, menšie priechody zatvoria úplne © SITA Všetky práva vyhradené.

8. januára 2021