Rakúsko sprísňuje azylové zákony, prijme menej utečencov

Rakúsko zaznamenalo vlani rekord prijatím takmer 90.000 žiadostí o azyl. Tamojšia vládna koalícia už dávnejšie rozhodla, že tento rok by sa do krajiny nemalo dostať viac ako 37.500 žiadateľov o azyl. Viedeň 27. apríla (WebNoviny.sk) – Rakúsko sprísňuje svoje azylové zákony z obavy pred príchodom novej vlny utečencov. Očakáva sa, že parlament vo Viedni schváli v stredu veľkou väčšinou návrh, podľa ktorého Rakúsko v prípade vyhlásenia „stavu núdze“ nemusí vpustiť na svoje územie prakticky žiadnych ďalších utečencov, informuje agentúra DPA.

Uvedený stav by mal byť v Rakúsku vyhlásený vtedy, ak pre vysoké počty utečencov nebude viac možné zaistiť „verejný poriadok a ochranu vnútornej bezpečnosti“. Žiadateľov o azyl bude v takom prípade možné už na hraniciach odmietnuť a vrátiť do tzv. bezpečných krajín.

Výnimka sa bude vzťahovať iba na utečencov, ktorí už majú v Rakúsku príbuzných alebo im hrozí vrátenie do krajiny, kde by sa mohli stať obeťami mučenia či iného neľudského zaobchádzania. Prípustná dĺžka azylového konania sa však zmení zo šiestich na 15 mesiacov.

Rakúsko zaznamenalo vlani rekord prijatím takmer 90.000 žiadostí o azyl. Tamojšia vládna koalícia už dávnejšie rozhodla, že tento rok by sa do krajiny nemalo dostať viac ako 37.500 žiadateľov o azyl.

Podľa DPA sa predpokladá, že núdzový stav bude vyhlasovaný na šesť mesiacov s možnosťou opakovaného predĺženia až na dva roky. Súčasťou reštriktívnej utečeneckej politiky je i očakávané obnovenie kontrol v Brennerskom priesmyku, mieste najdôležitejšieho priechodu na rakúsko-talianskej hranici. Rakúske úrady majú v priebehu dneška oznámiť prvé podrobnosti týkajúce sa tohto opatrenia.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. apríla 2016