Radiohead vydali nový album A Moon Shaped Pool

Novinka obsahujúca jedenásť piesní je momentálne dostupná iba v digitálnej forme, pričom vo fyzickej verzii sa dostane na trh až 17. júna.
BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – Anglická skupina Radiohead vydala v nedeľu večer svoju deviatu štúdiovku s názvom A Moon Shaped Pool. Novinka, ktorú produkovali členovia kapely spoločne s Nigelom Godrichom, obsahuje jedenásť skladieb vrátane už skôr zverejnených Burn The Witch a Daydreaming. K obidvom menovaným už vznikli aj videoklipy. Album je momentálne dostupný iba v digitálnej forme, pričom vo fyzickej verzii na CD a vinyle sa dostane na trh až 17. júna. V septembri potom skupina vydá aj špeciálnu edíciu, ktorá bude obsahovať dve bonusové skladby.

Kapela Radiohead vznikla v roku 1985 v anglickom Abingdone a jej zloženie je dodnes nezmenené – tvoria ju Colin Greenwood (basgitara), Ed O’Brien (gitara, vokály), Thom Yorke (spev, gitara, klávesy), Jonny Greenwood (gitara, klávesy) a Philip Selway (bicie, perkusie). Preslávili sa piesňou Creep z debutového albumu Pablo Honey (1993), po ktorom nasledovali nahrávky The Bends (1995) a OK Computer (1997).

Následne Radiohead začali experimentovať s elektronikou a vydali albumy Kid A (2000), Amnesiac (2001), Hail To The Thief (2003), In Rainbows (2007), The King Of Limbs (2011) a spomínaný A Moon Shaped Pool. V roku 2005 ich magazín Rolling Stone zaradil na 73. miesto v rebríčku najlepších interpretov všetkých čias. Greenwood a O’Brien zas nechýbali v zozname najlepších gitaristov a Yorke v rebríčku najlepších spevákov. V roku 2009 čitatelia tohto časopisu Radiohead vyhlásili za druhého najlepšieho interpreta nultých rokov 21. storočia. Kapela má na konte tri ocenenia Grammy, jednu Ivor Novello Award, sedem NME Awards či štyri nominácie na Mercury Prize.

Informácie pochádzajú z webstránok www.amoonshapedpool.com, www.nme.com a archívu agentúry SITA.

Tracklist albumu Radiohead – A Moon Shaped Pool:

01 Burn The Witch
02 Daydreaming
03 Decks Dark
04 Desert Island Disk
05 Ful Stop
06 Glass Eyes
07 Identikit
08 The Numbers
09 Present Tense
10 Tinker Tailor Soldier Sailor Rich Man Poor Man Beggar Man Thief
11 True Love Waits

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

9. mája 2016