Putin pri návšteve Krymu apeloval na zdravý rozum Ukrajiny

Moskva obviňuje Kyjev, že na Krym vyslal sabotérov, ktorí tam mali uskutočniť sériu bombových útokov.MOSKVA 19. augusta (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin v piatok počas svojej návštevy polostrova Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, vyslovil nádej, že Ukrajina pri riešení diplomatickej krízy s Ruskom použije zdravý rozum. Informovala o tom agentúra Reuters.

Moskva obviňuje Kyjev, že na Krym vyslal sabotérov, ktorí tam mali uskutočniť sériu bombových útokov. Kyjev tieto obvinenia odmieta a označuje ich za nezmyselné. „Dúfam, že toto (údajné sprisahanie) nebude konečným riešením… a zdravý rozum nakoniec zvíťazí,“ povedal Putin na Kryme počas stretnutia s členmi ruskej rady bezpečnosti.

Odporúčame:

Ruské námorné a pozemné sily cvičia na Kryme

Kyjev zverejnil zoznam údajných ruských vojakov na Ukrajine

„Diplomatické styky neprerušíme, aj keď súčasná vláda v Kyjeve nie je ochotná nadviazať (s Ruskom) plnohodnotné diplomatické styky na úrovni veľvyslancov. Napriek tomu vytvoríme príležitosti na rozvoj vzájomných kontaktov,“ dodal ruský prezident.

Ukrajina začiatkom augusta odmietla Moskvou navrhovaného kandidáta na post veľvyslanca v Kyjeve po tom, ako doterajší veľvyslanec v júli odstúpil. Rusko tento krok interpretuje ako úsilie Kyjeva o zhoršenie diplomatických stykov medzi oboma krajinami.

Rusko minulý týždeň navyše obvinilo Ukrajinu z pokusu o sabotážnu operáciu na území Krymu, pri ktorej zahynul príslušník ruskej armády a člen ruských tajných služieb. Ruský premiér Dmitrij Medvedev pohrozil prerušením diplomatických vzťahov s Kyjevom, ak sa situácia bude ďalej zhoršovať.

Ukrajina tieto obvinenia odmietla, zároveň však uviedla svoje jednotky na hraniciach s Krymom a na kontaktnej línii v Donbase do stavu bojovej pohotovosti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

19. augusta 2016