Putin nariadil zvýšenie úrovne ruského vesmírneho programu

Nový kozmodróm má zaistiť Rusku, aby nebolo úplne odkázané na využívanie Bajkonuru, ležiaceho na území susedného Kazachstanu.

Moskva 27. apríla (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil dnes zvýšenie úrovne vesmírneho programu svojej krajiny po tom, ako si technická porucha vynútila odloženie štartu rakety z nového kozmodrómu Vostočnyj na Ďalekom východe.

Bezposádková raketa Sojuz mala z Vostočného odštartovať v noci nadnes. Prvý štart z novovybudovaného kozmodrómu ležiaceho v Amurskej oblasti pri čínskych hraniciach, vzdialenej od Moskvy niekoľko tisíc kilometrov, mal osobne sledovať aj Putin.

Deväťdesiat sekúnd pred plánovaným termínom vypustenia rakety bol však štart odložený o 24 hodín. Nie je však jasné, či ho bude možné uskutočniť aj v novom termíne.

„Faktom je, že (v ruskom vesmírnom programe) existuje veľké množstvo ťažkostí. To je zlé. Musí nasledovať náležitá reakcia,“ povedal prísne sa tváriaci Putin na stretnutí s predstaviteľmi ruského vesmírneho priemyslu. Zábery zo schôdzky niekoľko hodín po odloženom štarte odvysielala ruská štátna televízia.

Zdôraznil však, že napriek istým problematickým stránkam je Rusko stále svetovým lídrom v mnohých aspektoch vesmírnych technológií, napríklad v počte štartov rakiet.

Porucha, ktorá znemožnila dnešný štart, sa podľa Putina týkala rakety, nie odpaľovacieho zariadenia.
Nový kozmodróm má zaistiť Rusku, aby nebolo úplne odkázané na využívanie Bajkonuru, ležiaceho na území susedného Kazachstanu. Vostočnyj má byť prvou civilnou základňou na odpaľovanie rakiet na území Ruskej federácie.
Rozvoj ruského vesmírneho programu je kľúčovou súčasťou Putinovho plánu na obnovenie vojenskej a technologickej dominancie Ruska po úpadku v postsovietskom období.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

27. apríla 2016