Puigdemont je z hry o prezidenta Katalánska von, parlament plánuje zvoliť iného kandidáta

360717_belguim_spain_catalonia_86149 1975e3699907445b9d983058055002a4 676x468.jpg

MADRID 11. mája (WebNoviny.sk) – Katalánsky regionálny parlament plánuje zvoliť za katalánskeho prezidenta nominanta strán zasadzujúcich sa za oddelenie tohto regiónu od Španielska Quima Torru. Centrálna vláda v Madride Kataláncom predtým znemožnila opätovne zvoliť za prezidenta Carlesa Puigdemonta.

Zosadený katalánsky líder sa nemôže vrátiť do Španielska, pretože by ho hneď zatkli za jeho podiel na krokoch vedúcich k osamostatneniu sa Katalánska vrátane októbrového referenda.

Odporúčame:
Puigdemont vidí vo svojom prepustení šancu na dialóg, Španielsko potrebuje politické opatrenia

Katalánci chceli preto Puigdemonta zvoliť opätovne za svojho prezidenta aspoň na diaľku, Madrid však oznámil, že takúto voľbu neuzná a kandidát musí byť osobne prítomný na rokovaní katalánskeho parlamentu.

Strany zasadzujúce sa za samostatnosť tohto regiónu, ktoré majú v katalánskom parlamente väčšinu, tak vybrali zo svojich radov Quima Torru a pokúsia sa ho zvoliť za prezidenta už v sobotu. Keďže však zrejme nebudú mať dostatok hlasov na to, aby bol zvolený už v prvom kole, očakáva sa, že Torra sa stane prezidentom Katalánska až v pondelkovom druhom kole volieb.

Odporúčame:
Nemecko prepustí Puigdemonta na slobodu, hrozba vydania Španielsku však pretrváva

Španielska centrálna vláda sľubuje, že po tejto voľbe Kataláncom opätovne prenechá právomoci, ktoré im vyplývajú zo španielskej ústavy a ktoré Madrid prevzal po októbrovom referende. Hovorca španielskej vlády Méndez de Vigo však v piatok varoval, že Madrid nebude tolerovať žiadne ďalšie katalánske kroky, ktoré by prípadne smerovali k samostatnosti, a ak sa k nim uchýli v budúcnosti aj Torra, zasiahnu aj proti nemu.

Viac k témam: Carles Puigdemont, Katalánsko, Quimo Torra, Španielsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Puigdemont je z hry o prezidenta Katalánska von, parlament plánuje zvoliť iného kandidáta © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2018