Prvé kolo volieb prezidenta Rakúska vyhral kandidát FPÖ

Prezidentské voľby sú považované za skúšku popularity vládnucej koalície Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).Viedeň 24. apríla (WebNoviny.sk) – Kandidát pravicovej populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer zvíťazil s jasným náskokom v nedeľňajšom prvom kole prezidentských volieb v Rakúsku. Kto proti nemu nastúpi v druhom kole, zatiaľ nie je jasné, súboj o druhé miesto je veľmi tesný, vyplýva z prvých odhadov zverejnených rakúskymi médiami.

Z odhadu inštitútu SORA pre verejnoprávnu televíziu a rozhlas ORF, založenom na sčítaní vyše 56 percent hlasov, vyplýva, že Hofer získal 36,8 percenta hlasov.

Odporúčame:

Rakúsko zaznamenalo vlani viac žiadostí o azyl než pôrodov

Jeho súperom v druhom kole 22. mája sa stane buď bývalý šéf rakúskych Zelených Alexander Van der Bellen (odhad 19,7 percenta hlasov), alebo nezávislá uchádzačka Irmgard Grissová (18,7 percenta). Definitívne to môže byť známe až po zarátaní hlasov odovzdaných poštou, ktoré budú sčítané v pondelok, pripomína ORF.

Prezidentské voľby sú považované za skúšku popularity vládnucej koalície Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Odhady potvrdili, že ich kandidáti – Rudolf Hundstorfer (SPÖ) a Andreas Khol (ÖVP) – výrazne zaostali, obaja na úrovni okolo 11,2 percenta. Zvyšný kandidát Richard Lugner dostal podľa citovaného odhadu 2,4 percenta hlasov.

Volebná účasť dosiahla odhadovaných 67,8 percenta. Volebný víťaz vystrieda prezidenta Heinza Fischera, ktorý po 12 rokoch úradovania nemôže viac kandidovať.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016