Proti Navaľnému boli vznesené nové obvinenia, ruské úrady začali vyšetrovať rozsiahle podvody

454134_russia_navalny_72175 3a3623fa627248f4ad703c86181ae23d 676x496.jpg

30.12.2020 (Webnoviny.sk) – Ruské úrady v utorok zvýšili tlak na najväčšieho kritika Kremľa Alexeja Navaľného tým, že proti nemu vzniesli nové obvinenia z podvodov.

Tamojší vyšetrovací výbor uviedol, že otvoril nový prípad proti 44-ročnému Navaľnému, ktorého obvinili z rozsiahlych podvodov týkajúcich sa údajného nesprávneho zaobchádzania so súkromnými darmi vo výške asi 5 miliónov dolárov jeho protikorupčnej nadácii a iným organizáciám.

Znak zúfalstva ruského prezidenta

Navaľnyj sa momentálne zotavuje v Nemecku po augustovej otrave nervovoparalytickou látkou typu novičok, z ktorej viní Kremeľ.

Na margo nových obvinení na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter poznamenal, že predstavujú znak zúfalstva ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Vyzerá to tak, že Putina zachvátila hystéria. Pokúšajú sa dostať ma do väzenia za to, že som nezomrel a pátral po vinníkoch, a že dokazujem, že za tým stojí Putin,“ skonštatoval.

Navaľného otrávili novičokom

Opozičný líder Navaľnyj skolaboval 20. augusta počas letu zo sibírskeho Tomska do Moskvy. Po núdzovom pristátí lietadla ho umiestnili na jednotku intenzívnej starostlivosti v meste Omsk, odkiaľ ho o dva dni previezli do Berlína.

Odborníci z Nemecka, Francúzska, Švédska a Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) otravu pripísali nervovoparalytickej látke typu novičok sovietskej výroby.

Kremeľ obvinenia odmieta

Kremeľ vytrvalo odmietal účasť na otrávení Navaľného, keďže ruské laboratóriá údajne nenašli žiadne známky otravy.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dokonca vyslovil obvinenie, že Navaľného mohli otráviť až v Nemecku alebo počas letu z Ruska do Berlína.

Viac k témam: daňový podvod, novičok, otrava jedom
Zdroj: Webnoviny.sk – Proti Navaľnému boli vznesené nové obvinenia, ruské úrady začali vyšetrovať rozsiahle podvody © SITA Všetky práva vyhradené.

30. decembra 2020