Prímerie na Ukrajine sa porušuje, pozorovatelia zostanú ešte rok

VIEDEŇ 16. marca (WebNoviny.sk) – Stály výbor Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) rozhodol o predĺžení činnosti pozorovateľskej misie na Ukrajine o jeden rok. O rozhodnutí informovali vo štvrtok v rakúskej metropole Viedeň zdroje z OBSE.

Šéf diplomacie úradujúcej predsedníckej krajiny OBSE – Rakúska -Sebastian Kurz a generálny tajomník OBSE Lamberto Zannier vyjadrili v spoločnom vyhlásení radosť nad súhlasom členských krajín organizácie predĺžiť pôsobenie misie do 31. marca 2018.

Odporúčame:
Ukrajinský parlament schválil návrh na odsúdenie Janukovyča v neprítomnosti

Toto rozhodnutie je podľa Kurzových slov uznaním vynikajúcej práce pozorovateľov OBSE priamo na mieste. Rakúsky minister zahraničných vecí súčasne osobitne zmienil šéfa misie, tureckého diplomata Ertugrula Apakana, a jeho tím realizujúci odvážnu a oduševnenú prácu.

Na zasadaní stáleho výboru organizácie sa rozhodlo aj o financovaní misie na ďalší rok vrátane poskytnutia novej techniky, termovíznych kamier a dronov pre členov misie. Ročný rozpočet misie – 100 miliónov eur – sa financuje z osobitých zdrojov, nie z rozpočtu OBSE, na ktorom sa predstavitelia 57 členských štátov ešte nedohodli.

Sebastian Kurz, ktorý vyjadril presvedčenie, že sa bude môcť rozšíriť aj pôsobnosť misie, a teda aj spoľahlivosť a záber jej monitoringu, kritizoval opakované narušenia prímeria na východe Ukrajiny. Zároveň vyzval všetkých zainteresovaných, aby rešpektovali obsah minských mierových dohôd.

Viac k témam: OBSE, Ukrajina
Zdroj: Webnoviny.sk – Prímerie na Ukrajine sa porušuje, pozorovatelia zostanú ešte rok © SITA Všetky práva vyhradené.

16. marca 2017