Primárky v Západnej Virginii ovládli Trump a Sanders

Republikán Donald Trump si pripísal úspech aj v americkom štáte Nebraska. Washington 11. mája (WebNoviny.sk) – V utorkových republikánskych primárkach v amerických štátoch Nebraska a Západná Virgínia zvíťazil Donald Trump. Podľa agentúry AP získal Trump v Nebraske všetkých 36 delegátov a v Západnej Virgínii najmenej troch. Celkovo tak má 89 percent z 1237 delegátov potrebných na republikánsku nomináciu do hlavného prezidentského súboja, ktorý vyvrcholí v novembri.

Trump sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane kandidátom strany na prezidenta. Jeho dvaja poslední stranícki konkurenti v súboji o republikánsku nomináciu – Ted Cruz a John Kasich – nedávno odstúpili z predvolebnej kampane, hoci ich mená boli v utorok na hlasovacích lístkoch.

Trump vyhlásil, že víťazstvo v oboch štátoch je pre neho „veľká česť. Kampaň v týchto štátoch bola podľa jeho slov nádherná a „poučná“ skúsenosť. „Veľa som sa naučil. Tieto vedomosti budú dobre využité smerom k vytváraniu podnikania, pracovných miest a k posilneniu a oživeniu ich ekonomík,“ povedal Trump na adresu Nebrasky a Západnej Virgínie.

Demokratické primárky v americkom štáte Západná Virgínia vyhral vermontský senátor Bernie Sanders, informovala agentúra AP. Podľa nej však toto Sandersovo víťazstvo nespomalí postup jeho súperky Hillary Clintonovej k nominácii Demokratickej strany do hlavného prezidentského súboja. Na získanie nominácie, o ktorej 25.–28. júla rozhodne celorepublikový zjazd Demokratickej strany, potrebuje Clintonová 2384 z celkového počtu 4766 delegátov. Chýba jej ešte 145 delegátov, dodala AP.

Sanders po utorkových primárkach vyhlásil, že bude „bojovať do posledného hlasovania“ a nemá v pláne odísť zo súboja. Tvrdí, že jeho kampaň je najlepšie postavená, aby porazil pravdepodobného kandidáta republikánov Donalda Trumpa. Sanders taktiež povedal, že ešte stále môže získať na svoju stranu väčšinu z delegátov. To by ale musel z tých zvyšných získať 86 percent, dodala AP.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016