Príčinou neúspechu prvého štartu Sojuzu bol chybný kábel

Hlavný diel zodpovednosti za neúspech ponesie vedenie jekaterinburského NPOA a osoby, ktoré zodpovedali za skúšky pozemných systémov riadenia na kozmodróme. Moskva 5. mája (WebNoviny.sk) – Príčinou neúspešného štartu nosnej rakety Sojuz 2.1a z nového ruského kozmodrómu Vostočnyj bol nesprávne vyrobený kábel. Ruskému denníku Izvestija to oznámil zdroj v ruskej agentúre Roskosmos. Zdroj uviedol, že vedci si situáciu, ku ktorej došlo krátko pred štartom z Vostočného, nasimulovali v laboratóriách štátneho vedecko-výskumného združenia pre automatiku akademika Semichatova (NPOA) v Jekaterinburgu a dospeli k záveru, že použitý kábel nebol vyrobený v súlade s projektovou dokumentáciou.

Odporúčame:

Video: Druhý pokus bol úspešný. Štart Sojuzu videl aj Putin

Podľa zdroja hlavný diel zodpovednosti za neúspech ponesie vedenie jekaterinburského NPOA a osoby, ktoré zodpovedali za skúšky pozemných systémov riadenia na kozmodróme. Prvý štart z nového kozmodrómu Vostočnyj na ruskom Ďalekom východe sa mal uskutočniť 27. apríla, keď z neho mala o 05.01 h moskovského času (04.01 h SELČ) odštartovať nosná raketa Sojuz-2.1a s tromi ruskými družicami.

Automatické systémy však 90 sekúnd pred plánovaným termínom vypustenia rakety celý proces zastavili. Štart odložili o 24 hodín. Druhý pokus o štart bol už úspešný. Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý bol pri štarte a neúspech ho veľmi nahneval, následne pokarhal vicepremiéra Dmitrija Rogozina, ktorý je zodpovedný za oblasť kozmonautiky. Šéfovi Roskosmosu Igorovi Komarovovi sa za neúspech prvého štartu dostalo dokonca prísneho pokarhania, uviedol 28. apríla hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Riaditeľ NPOA Leonid Šalimov bol oficiálne informovaný o „svojej neplnej kvalifikácii na svoju funkciu“, čo je posledné varovanie, predchádzajúce výpovedi.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. mája 2016