Pri skúške rakety spoločnosti SpaceX došlo k sérii explózii

Podľa vyhlásenia NASA išlo o rutinný test, ktorý mal predchádzať ostrému sobotňajšiemu štartu rakety Falcon 9 z dielne SpaceX.

MYS CANAVERAL 1. septembra (WebNoviny.sk) – Niekoľko výbuchov otriaslo základňou na floridskom Myse Canaveral počas štartu rakety, ktorú sa chystala odpáliť súkromná americká spoločnosť SpaceX. Oznámila to agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

K prvej silnej explózii došlo počas skúšky bezposádkovej rakety v komplexe základne ministerstva obrany určenom pre štarty kozmických nosičov Cape Canaveral Air Force Station. Podľa vyhlásenia NASA išlo o rutinný test, ktorý mal predchádzať ostrému sobotňajšiemu štartu rakety Falcon 9 z dielne SpaceX.

V dôsledku explózie sa zatriasli budovy v okruhu niekoľkých kilometrov, po čom nasledovala séria ďalších výbuchov, ktorá trvala niekoľko minút. Z miesta výbuchu stúpal k oblohe hustý čierny dym a zneli výstražné zvuky sirén.
K výbuchom došlo v komplexe odpaľovacej rampy 40, ktorú si od Pentagónu prenajíma SpaceX. Samotná spoločnosť sa k udalosti bezprostredne nevyjadrila s tým, že sa pokúša získať presnejšie informácie.

Zatiaľ nie je jasné ani to, či došlo k nejakým zraneniam. V súlade so štandardnými postupmi sa však v okolí odpaľovacej rampy pri štarte rakety nesmú nachádzať nijaké osoby. Nevie sa ani to, či do ovzdušia unikli nejaké toxické látky.
Základňa Cape Canaveral AFS sa nachádza v susedstve Kennedyho vesmírneho centra, odkiaľ donedávna štartovali americké raketoplány.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. septembra 2016