Pri rozširovaní metra v Ríme objavili kasárne z 2. storočia

Predstavitelia Ríma dúfajú, že nález z doby rímskej začlenia do novej stanice metra, ktorej otvorenie je naplánované na rok 2020. Rím 17. mája (WebNoviny.sk) – Práce na rozšírení verejnej dopravy v talianskej metropole Rím opäť narazili na starý problém: na archeologické objekty. Píše o tom agentúra AP. Predstavitelia ministerstva kultúry ukázali v pondelok novinárom miesto, kde počas prác na tretej linke mestského metra vykopali kasárne rímskej prétoriánskej gardy, pochádzajúce z 2. storočia n.l.

Prétoriánska garda bola elitnou skupinou rímskych vojakov, ktorí mali zároveň funkciu telesnej stráže rímskeho cisára. V Ríme pre nich postavili tábor, kde boli ubytovaní. Keď stavební robotníci liali betón na plánovanej zastávke metra s názvom Amba Aradam, archeológ len o niekoľko metrov ďalej odstraňoval štetcom zeminu a špinu z malého bronzového náramku, približuje AP.

Archeológovia zrejme našli pri kasárňach hromadnú hrobku. Archeologička Romina Mosticoneová uviedla, že objavila 13 kostier dospelých ľudí a bronzovú mincu.

Predstavitelia Ríma dúfajú, že nález začlenia do novej stanice metra, ktorej otvorenie je naplánované na rok 2020. Práce na trase C rímskeho metra brzdia už od začiatku výstavby odklady, spôsobené aj nedostatkom financií.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. mája 2016