Pri Calais začal rásť múr proti migrantom, platí ho Británia

Výstavba jeden kilometer dlhej a štyri metre vysokej bariéry, ktorá má byť z estetických dôvodov zakrytá zeleným porastom, je financovaná z britských zdrojov.PARÍŽ 21. septembra (WebNoviny.sk) – Po niekoľkotýždňových prípravách začali v utorok pri francúzskom prístave Calais s výstavbou múra, ktorý má zastaviť migrantov z miestneho tábora snažiacich sa dostať načierno trajektami do susednej Británie. Informovala o tom agentúra AP.

Výstavba jeden kilometer dlhej a štyri metre vysokej bariéry, ktorá má byť z estetických dôvodov zakrytá zeleným porastom, je financovaná z britských zdrojov. Kritici pritom poukazujú na skutočnosť, že podľa zámeru francúzskych úradov by mal byť priľahlý tábor migrantov, známy ako Džungľa, zlikvidovaný ešte pred koncom tohto roka, keď je naplánované dokončenie múru.

Mnohí migranti, ktorí sa utáborili pri Calais na pobreží Lamanšského prielivu, sa snažia dostať do Británie tak, že naskakujú na kamióny smerujúce k prístavisku trajektov alebo na vlaky vchádzajúce do podmorského tunela. Samotný prístav v Calais už dávnejšie chráni vysoký plot s ostnatým drôtom.
Budovaný múr, ktorému niektoré médiá dávajú aj prívlastok „veľký calaiský“, sa bude tiahnuť pozdĺž oboch strán úseku diaľnice, kadiaľ prechádzajú kamióny pred nalodením na trajekty.

Francúzske úrady uvádzajú, že momentálne sa v provizórnom tábore pri Calais nachádza približne 6900 ľudí, zatiaľ čo podľa humanitárnych organizácií je ich vyše 9000. Ministerstvo vnútra v Paríži minulý týždeň oznámilo, že tzv. Džungľa bude zlikvidovaná a táboriacich migrantov prerozdelia do záchytných stredísk po celom Francúzsku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. septembra 2016