Prezradili údaje novinárov akreditovaných u separatistov

Novinári žiadajú od webu Myrotvorec, aby okamžite stiahol informácie o ich osobných údajoch. Chcú tiež, aby sa prípadom zaoberali orgány činné v trestnom konaní.Kyjev 11. mája (WebNoviny.sk) – Ukrajinský web Myrotvorec zverejnil osobné údaje približne 5000 novinárov, ktorí sa akreditovali u proruských separatistov na východe Ukrajiny. Okrem ukrajinských novinárov sú v zoznamoch aj spravodajcovia zahraničných médií a denníkov, informovala v stredu agentúra UNIAN.

Redaktorka televízie Hromadske Anastasija Stanková spresnila, že na webe sú zverejnené „telefónne čísla a adresy najlepších novinárov z celého sveta zo všetkých renomovaných médií“, ktorí boli v rozličnom období akreditovaní v Doneckej i Luhanskej ľudovej republike, „riskovali svoj život a snažili sa informovať o tom, čo sa deje na druhej strane“.

Odporúčame:

Vojnu v Donbase rozpútali krvavé ruky Ruska, tvrdí Porošenko

Let MH17 bol zostrelený ruským zariadením, tvrdia Briti

Novinári, ktorých osobné údaje boli takto prezradené, vydali vyhlásenie. Uvádzajú v ňom, že teraz dostávajú výhražné telefonáty a listy. Niektorí ukrajinskí politici už vyzvali, aby novinári, ktorých mená sú na zozname, boli považovaní za „nepriateľov Ukrajiny“ a aby „vôbec nemohli pracovať“.

Novinári ďalej uviedli, že sú „hlboko šokovaní krokmi ukrajinských politikov i tímu webovej stránky Myrotvorec“, ktorí ich označili za ľudí, čo „spolupracujú s teroristami“.

Podľa vyhlásenia novinári žiadajú od webu Myrotvorec, aby okamžite stiahol informácie o osobných údajoch novinárov. Chcú tiež, aby sa prípadom zaoberali orgány činné v trestnom konaní. Podľa nich totiž došlo k porušeniu zákona o ochrane osobných údajov, okrem toho sú tiež terčom nátlaku a vyhrážok.

Ukrajinská novinárka Myroslava Honhadzeová, ktorá pracuje pre rozhlasovú stanicu Hlas Ameriky, pre UNIAN uviedla, že Výbor na ochranu novinárov, sídliaci v New Yorku, vydá ku kauze vyhlásenie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. mája 2016