Prezidentské voľby v Kolumbii vyhral konzervatívec Iván Duque

378576_ivan duque 676x441.jpg

BOGOTA 18. júna (WebNoviny.sk) – Nedeľné druhé kolo prezidentských volieb v Kolumbii vyhral konzervatívec Iván Duque, ktorý získal takmer 54 percent hlasov. Svojho súpera, ľavičiara Gustava Petra pritom predstihol o 12 percentuálnych bodov.

Duque prisľúbil zmeny

Štyridsaťjedenročný Duque, ktorý sa v auguste po nastúpení do úradu stane najmladším kolumbijským prezidentom za viac ako storočie, okrem iného prisľúbil zmeny v mierovej dohode podpísanej s ľavicovými rebelmi.

Odporúčame:
Prezidentské voľby v Kolumbii budú mať zrejme druhé kolo, kandidáti nedostali dostatok hlasov

Zaviazal sa však „neroztrhať ju na kúsky“, ako vyzývali niektorí jeho spojenci. „Mier, o ktorom sme všetci snívali, si žiada korektúry,“ vyjadril sa pred stovkami jasajúcich podporovateľov s tým, že skutočným centrom záujmu v procese musia byť obete tak, aby bola „spravodlivosť, reparácie a už nikdy sa to nezopakovalo“.

Prezident všetkých Kolumbijčanov

Vo svojej víťaznej reči tiež povedal, že sa bude snažiť prekonať rozkol spôsobený mierovým procesom a bude prezidentom všetkých Kolumbijčanov.

Podľa vlastných slov si tiež želá, aby bežní členovia Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC) uspeli vo svojom procese prechodu do bežného civilného života a stali sa súčasťou rastúcej kolumbijskej ekonomiky. „Toto je príležitosť, na ktorú sme čakali – môžeme obrátiť list za politikou polarizácie, urážok a jedu,“ uviedol.

Prezidentské voľby boli prvými od podpísania mierovej dohody s povstaleckými Revolučnými ozbrojenými silami Kolumbie (FARC) v roku 2016. Dohodu pôvodne Kolumbijčania zamietli v referende, pričom mnohí vyjadrili znepokojenie nad miernejšími trestami pre povstaleckých lídrov a garanciou kresiel v Kongrese pre bývalých povstalcov. Poslanci neskôr dohodu opravili a ratifikovali, čo mnohí obyvatelia Kolumbie považujú za ranu pod pás.

Viac k témam: Iván Duque, Kolumbia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentské voľby v Kolumbii vyhral konzervatívec Iván Duque © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júna 2018