Prezident Kiska začína rokovania s predstaviteľmi strán, ako prvých prijme zástupcov opozície

369306_boris kollar andrej kiska 676x451.jpg

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska začína rokovania s lídrami politických strán. Ako prvých prijme predstaviteľov parlamentnej opozície. V stredu to budú zástupcovia hnutí Sme rodina – Boris Kollár a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) a vo štvrtok reprezentanti strany Sloboda a Solidarita (SaS).

V Prezidentskom paláci sa v stredu o 10:00 najskôr stretne so zástupcami Sme rodina – Boris Kollár a o 13:00 príjme reprezentantov OĽANO. Vo štvrtok 8. marca má o 9:00 naplánované stretnutie s predstaviteľmi SaS. Médiá o tom informovalo tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR.

Kiska chce voľby alebo rekonštrukciu vlády

Prezident v prejave k aktuálnej politickej situácii v nedeľu 4. marca avizoval, že rokovania s lídrami politických strán začne v najbližších dňoch a následne bude verejnosť informovať. Andrej Kiska okrem iného konštatoval, že nevidí žiaden plán vyviesť krajinu z krízy dôvery.

Odporúčame:
Aktualizované: Fico obvinil Kisku z destabilizácie Slovenska, vo vyhlásení opäť spomínal aj Sorosa

Preto začne rokovania s politickými stranami o tom, „ako si predstavujú budúcnosť, existenciu vlády, vzťahy vlády a opozície a predovšetkým o tom, akým spôsobom začneme obnovovať dôveru ľudí na Slovensku vo svoj vlastný štát,“ povedal.

Odporúčame:
Fico každým krokom destabilizuje celú spoločnosť, reaguje Kiska na jeho slová

Prezident nateraz vidí dve možnosti„rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a požiadala a získala dôveru Národnej rady, alebo predčasné voľby, ktoré by v mnohých demokratických krajinách boli najprirodzenejším riešením Je možné ich urobiť rýchlo a efektívne spolu s komunálnymi voľbami. O tom však musí rozhodnúť parlament 90 hlasmi.“

Opozícia presadzuje predčasné voľby

Reprezentanti opozičných strán Sme rodina, OĽANO a SaS v reakcii na nedeľňajší prejav prezidenta avizovali, že sú zástancami predčasných volieb.

Jediným politickým východiskom zo súčasnej situácie sú predčasné voľby, na sociálnej sieti to 4. marca uviedol poslanec Milan Krajniak z hnutia Sme rodina s tým, že ide o stanovisko, ktoré bude hnutie prezentovať na rokovaní s prezidentom.

Odporúčame:
Aktualizované: Danko vyzýva na upokojenie emócií, Fica a Kisku pozýva na stretnutie

OĽANO tiež podporuje predčasné voľby. Ako 4. marca v stanovisku k prejavu prezidenta uviedol predseda hnutia Igor Matovič, „rekonštrukcia vlády navrhovaná pánom prezidentom v tomto momente už nie je alternatívou. Slovensko potrebuje nový začiatok, keďže vláda nie je schopná spravovať dobre a spravodlivo našu krajinu“.

SaS verí, že predčasné voľby „budú začiatkom rozsiahlej očisty a obrody našej spoločnosti“. Strana sa zúčastní na konzultáciách s prezidentom SR, no vláda národnej obrody môže podľa nej vzniknúť len bez Smeru-SD.

Odporúčame:
Fico ťahá Slovensko z civilizovaného sveta do arogancie moci a násilia, tvrdí Sulík

K návrhu prezidenta uskutočniť rozsiahlu a zásadnú rekonštrukciu vlády, ktorá by nepolarizovala spoločnosť a získala dôveru Národnej rady SR, sa však stavia rezervovane.

„Takéto riešenie sa vymyká chápaniu politiky a potrieb štátu zo strany Smeru-SD“, napísalo k vyhláseniu prezidenta 4. marca vedenie SaS v stanovisku, pod ktoré sa podpísali predseda strany Richard Sulík, podpredsedovia SaS Ľubomír Galko a Jana Kiššová ako aj podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Prezident považuje za najdôležitejšie vrátiť dôveru ľudí v štát, jeho predstaviteľov a v spravodlivosť. „Toto je to, na čo sa musíme teraz zamerať,“ vyhlásil v utorok 6. marca počas pracovnej cesty v Tvrdošíne na margo súčasnej vnútropolitickej situácie. Kiska je podľa vlastných slov pripravený našu krajinu vyviesť z krízy. „Pre mňa dôvera je zásadná rekonštrukcia vlády, musíme mať vládu, ktorá nepolarizuje našu krajinu, ale ktorá spája,“ povedal.

Viac k témam: Andrej Kiska, Ján Kuciak, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska začína rokovania s predstaviteľmi strán, ako prvých prijme zástupcov opozície © SITA Všetky práva vyhradené.

7. marca 2018