Prezident Kiska sa postavil pred súd, dôvodom je sporný pozemok vo Veľkom Slavkove

375692_img_0683 676x451.jpg

POPRAD 18. mája (WebNoviny.sk) – Prezident SR Andrej Kiska sa v piatok postavil pred súd, aby vypovedal vo veci vlastníctva 1,2 ha pozemku vo Veľkom Slavkove, ktorý kúpil pred dvadsiatimi rokmi.

Ako sa ukázalo počas pojednávania, k vyriešeniu sporu chýbajú listinné dôkazy, ktorými disponuje kataster nehnuteľností. Kým ich kataster nedodá, sudca nemôže vyniesť rozsudok.

Pozemok kúpil v dobrej viere

Predmetom piatkového súdneho pojednávania na Okresnom súde v Poprade medzi žalovaným Andrejom Kiskom a žalobcom Jánom Francom bolo určenie vlastníctva sporných pozemkov.

„Predstavte si, že si kúpite byt a po dvadsiatich rokoch vám niekto povie, že byt je jeho a chce ho späť,“ uviedol v piatok  Kiska. Ako vypovedal pred súdom, pozemok kúpil v dobrej viere, pred takmer dvadsiatimi rokmi. V tom čase ešte s jeho prvou manželkou zvažovali výstavbu rodinného domu a kúpu iného pozemku v Podlese, pre ktorý sa napokon nerozhodli.

Odporúčame:
Kuciakova vražda prinútila Kisku zmeniť názor, možný vstup do parlamentu už nevylučuje

Sprostredkovateľ kúpy mu vtedy povedal o pozemku na predaj, ktorý bol v blízkosti, a ten sa manželom Kiskovcom zapáčil. Pozemok napokon na základe kúpnej zmluvy kúpili, pričom všetky oficiality nechali na sprostredkovateľa. Na liste vlastníctva LV 456 vtedy okrem uvedeného vlastníka pozemku nefigurovali žiadne ťarchy a nebol ním Ján Franc z Popradu, ktorý sa hlási k vlastníctvu sporného pozemku. Ten tvrdí, že ho zdedil po svojom otcovi o rok skôr, ako pozemok kúpil Kiska.

Dozvedel sa, že nie je vlastník

Ako v piatok Franc vypovedal, netušil, že s vlastníctvom pozemku niečo nie je v poriadku. Za pozemok, ktorý prenajímal družstvu, dostával roky riadny nájom. To, že údajne nie je vlastníkom pozemku, sa dozvedel náhodou len prednedávnom, preto v januári tohto roka podal žalobu v tejto veci, ktorá spochybňuje spôsob nadobudnutia pozemkov Andrejom Kiskom, právoplatnosť zmlúv, ako aj okolnosti, za ktorých bola na katastri zapísaná.

Odporúčame:
Kiska sa na Globsecu vrátil k vražde Kuciaka a hovoril aj o hrozbách ako propaganda a hoaxy

Podľa žaloby pravdepodobne došlo k pochybeniu pri pozemkových úpravách, keď sa robil register obnovenej evidencie pozemkov, vytvorením nového LV. V čase predaja teda mohli figurovať na jednom pozemku dvaja rozdielni vlastníci. Svetlo do prípadu by mohli priniesť písomnosti z katastra nehnuteľností, ten ich však nevie dodať, pretože jeho budova je na predaj a nevie sa dostať k dôkazovým materiálom.

Prezident ešte pred piatkovým pojednávaním žiadal zamietnutie žaloby bez náhrady súdnych trov. Ako Kiska vypovedal, pozemok kupoval v dobrej viere, teraz je z celej situácie sklamaný.

Došlo k pochybeniu štátu

„Po tom, ako som si to celé vypočul, došlo k pochybeniu štátu a niekto prišiel neprávom o svoj majetok, tak mi to je nesmierne ľúto. O tom, čo sa stalo, či došlo k chybe, a kto ju spravil, však musí rozhodnúť súd. Pre mňa, ako pre prezidenta, bolo smutné zistenie, že zlyhávajú štátne orgány, nevedia dodať dôkazy, čo zasa raz vrhá tieň na našu krajinu.“ Prezident opätovne odmietol návrh na zmier, pretože to nič nerieši.

Odporúčame:
Fico sa Kiskovmu rozhodnutiu nekandidovať nečuduje, prezident podľa neho skrýva niečo nekalé

Zároveň dodal, že je to smutný príbeh. Verí že súd zistí, kde je pravda a rozhodne správne. Podľa prezidentovho advokáta pochybil pri prepise pozemkov kataster nehnuteľnosti v zastúpení štátu a ide o rozpor s princípmi právneho štátu.

„Ak sa preukáže, že štát pochybil, tak štát by mal priniesť riešenie. Minimálne vo forme odškodnenia poškodenej strany, napríklad náhradným pozemkom. Ďalšia vec je ujma na cti pána prezidenta,“ uzatvára advokát Ján Mazák.

Viac k témam: Andrej Kiska, prezident SR, súd, Veľký Slavkov
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska sa postavil pred súd, dôvodom je sporný pozemok vo Veľkom Slavkove © SITA Všetky práva vyhradené.

18. mája 2018