Prezident Kiska podporil kandidatúru Čaputovej a ocenil Mistríkovo rozhodnutie

404207_andrej kiska zuzana a aputova 676x451.jpg

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska podporil Zuzanu Čaputová v boji o kreslo hlavy štátu po tom, čo sa Robert Mistrík vzdal prezidentskej kandidatúry. „Bude dobrou prezidentkou Slovenskej republiky,“ uviedol Kiska vo vyhlásení, ktoré poskytol Martin Lipták z tlačového oddelenia prezidentskej kancelárie.

Kiska zároveň ocenil Mistríkovo rozhodnutie vzdať sa v prospech Zuzany Čaputovej. „Pán Mistrík dodržal slovo, že sa zachová zodpovedne. Toto rozhodnutie sa určite nerodilo ľahko, obzvlášť po náročnej kampani,“ konštatoval Kiska s tým, že „hlasy slušného a spravodlivého Slovenska sa spojili za jedným silným kandidátom“.

Prezidentské voľby 2019 na Slovensku

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční v sobotu 16. marca, o priazeň voličov sa po odstúpení Mistríka uchádza 13 kandidátov (11 mužov a dve ženy).

Kandidátmi sú podpredseda NR SR Béla Bugár, advokátka Zuzana Čaputová, novinár Martin Daňo, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár, poslanec NR SR Marian Kotleba, poslanec NR SR Milan Krajniak, bývalý politik František Mikloško, podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič, politológ Róbert Švec, podnikateľka Bohumila Tauchmannová, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a vysokoškolský pedagóg Ivan Zuzula. Podľa údajov z predošlých volieb by voličské právo mohlo využiť približne 4,4 milióna voličov.

Od soboty druhého marca platí zákaz zverejňovania prieskumov verejnej mienky, od štvrtku 14. marca zase platí zákaz vedenia volebnej kampane a zákaz zverejňovať informácie o kandidátoch. Ten istý deň je zároveň koncom lehoty na vzdanie sa kandidatúry na prezidenta.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Viac k témam: Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska podporil kandidatúru Čaputovej a ocenil Mistríkovo rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2019