Prezident Kiska menoval nových sudcov, vyzval ich k pokore

Andrej Kiska verí, že noví sudcovia sú generáciou ochotnou a schopnou odpovedať na nedôveru väčšou otvorenosťou a hľadaním lepších riešení.
BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska vymenoval do funkcie 14 nových sudcov, ktorí posilnia súdy v rámci Slovenska. „Stávate sa sudcami vo všeobecne komplikovanom období. Už musíme vnímať ako naozaj vážnu stratu dôvery občanov vo svoj štát. Stratu dôvery vo vládu zákona a rovnosť pred zákonom,“ prihovoril sa novým sudcom prezident pri menovaní do funkcie. Podľa Kisku súdnictvo a sudcovia majú vážny podiel na tom, či sa tento trend v nasledujúcom období zastaví a obráti. Hlava štátu nových sudcov poprosila, aby chránili právny štát a nestrannosť justície, budovali autoritu svojej profesie a posilňovali právnu istotu ľudí na Slovensku.

Prezident si myslí, že profesia sudcu má už dnes vytvorené všetky predpoklady na to, aby v nej sudca alebo sudkyňa mohli vykonávať svoju prácu profesionálne, poctivo, nezávisle a s pokorou. S pokorou a zodpovednosťou voči výsadnému postaveniu sudcu v demokratickej spoločnosti. S pokorou a zodpovednosťou voči ľuďom, dodal. Zdôraznil, že všetkých nových sudcov prosí a vyzýva, aby boli generáciou sudcov, ktorá je aktívna vo verejnej diskusii aj v diskusii vo vnútri súdnictva.

Generáciou ochotnou a schopnou odpovedať na nedôveru a kritiku väčšou otvorenosťou, ochotou počúvať a hľadať lepšie riešenia problémov, ktorým čelí ich profesia. Ľuďom pôsobiacim v justícii musí byť podľa Kisku jasné, že profesionálny, etický a osobnostný štandard musí byť v tejto oblasti oveľa vyšší než v ostatných povolaniach. „Keď bude samotná justícia za týmto vysokým štandardom stáť otvorene a bez výnimky, potom budeme môcť povedať, že sme vyhrali, “ vyhlásil Kiska.

Medzi novovymenovanými sudcami sú aj dvaja hovorcovia súdov. Prešovský okresný súd posilní bývalý krajský hovorca týchto súdov – Michal Drimák. Na banskobystrickom krajskom súde bude pôsobiť jeho doterajšia hovorkyňa Silvia Zdráhalová Rúfusová, posila príde aj na banskobystrický okresný súd. Traja noví sudcovia posilnia Okresný súd v Trnave, dvaja Okresný súd Košice 2. Noví sudcovia budú ďalej pôsobiť na súdoch v Spišskej Novej Vsi, Bratislave 5, Trebišove, Liptovskom Mikuláši a Žiari nad Hronom.

Informácia je zverejnená na internetovej stránke prezidenta.

Zoznam novovymenovaných sudcov:

Denisa HIŠČÁKOVÁ – Okresný súd Spišská Nová Ves

Dominika VOLKAIOVÁ – Okresný súd Košice 2

Ondrej MELIŠEK – Okresný súd Komárno

Michal SOBOLOVSKÝ – Okresný súd Bratislava 5

Michal DRIMÁK – Okresný súd Prešov

Lenka SAKSUNOVÁ – Okresný súd Košice 2

Silvia ZDRÁHALOVÁ RÚFUSOVÁ – Krajský súd v Banskej Bystrici

Radoslava STRHÁRSKA – Okresný súd Banská Bystrica

Simona LISÁ – Okresný súd Trebišov

Ivana MICHALÍKOVÁ – Okresný súd Liptovský Mikuláš

Vladimír ŠALAMÚN – Okresný súd Žiar nad Hronom

Ladislav RÉVES – Okresný súd Trnava

Jozef ŠULEK
– Okresný súd Trnava

Jana KORDOŠOVÁ – Okresný súd Trnava

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

16. mája 2016