Prezident Kiska menoval nových rektorov a profesorov vysokých škôl, ich úlohu označil za zásadnú

375368_andrej kiska 676x451.jpg

BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska v utorok vymenoval sedem rektorov vysokých škôl a 19 profesorov. Nových profesorov budú mať napríklad odbory normálna a patologická fyziológia, evanjelická teológia či farmakológia.

Zaželal im šťastie a energiu

Prezident vo svojom príhovore zdôraznil: „V tlaku na kvalitnejšie vzdelávanie, vedu a výskum na Slovensku vnímam vašu úlohu ako zásadnú a nenahraditeľnú. A pri jej plnení vám želám veľa šťastia v osobnom živote a dostatok energie, nápadov a trpezlivosti v pracovnom a akademickom živote.“

Medzi vymenovanými rektormi je nový rektor Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Roman Boča, ktorý pôsobí na univerzite 15 rokov. Je odborníkom v oblasti anorganickej chémie, v roku 2011 získal ocenenie Vedec roka. Medzi priority vo funkcii rektora zaradil zvýšenie zdrojov financovania univerzity o 30 až 50 percent nad rámec dotácie, zlepšenie postavenia univerzitných učiteľov, stabilizáciu garantov štúdia či zlepšenie čerpania fondov Európskej únie.

Odporúčame:
Andrej Kiska oznámi svoju politickú budúcnosť koncom roka, nevylúčil podporu existujúcej strany

Novým rektorom Žilinskej univerzity v Žiline je Jozef Jandačka, ktorý vystriedal Tatianu Čorejovú. Stal sa tak 11. rektorom univerzity. Vyštudoval Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline (dnešná Žilinská univerzita), odbor strojárska technológia. V roku 1993 získal titul CSc., v roku 1999 titul docent a v roku 2010 sa stal profesorom. V rokoch 2006 – 2014 bol vedúcim Katedry energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity.

Staronový rektor

Do kresla rektora Univerzity Konštantína Filozofa sa po štyroch rokoch vracia Libor Vozár. Vozár bol rektorom nitrianskej univerzity od roku 2006, potom ho opätovne zvolili v roku 2010. Tretíkrát už podľa zákona kandidovať nemohol, v roku 2014 ho nahradil Ľubomír Zelenický.

Prezident Andrej Kiska vymenoval aj dve ženy, ktoré si sadnú do kresla rektora. Klaudia Halászová je prvá žena, ktorá stojí na čele Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Predtým bola dekankou Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva. Na rektorskom poste vystrieda Petra Bielika, ktorý viedol univerzitu dve funkčné obdobia a tretí raz za sebou už podľa zákona kandidovať nemohol.

Edita Hekelová je rektorkou Vysokej školy manažmentu v Trenčíne od roku 2014. Hekelová je absolventkou Strojníckej fakulty STU v Bratislave. Počas svojho pôsobenia vychovala, vyškolila a vzdelávala stovky slovenských i zahraničných študentov a v rámci spolupráce s praxou viedla školenia v oblasti kvality v desiatkach slovenských firiem.

Vymenovaných rektorov dopĺňa Tomáš Lengyelfalusy z Vysokej školy DTI v Dubnici nad Váhom a Peter Šimko zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

Viac k témam: Andrej Kiska, vymenovanie profesorov, vysoké školy
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezident Kiska menoval nových rektorov a profesorov vysokých škôl, ich úlohu označil za zásadnú © SITA Všetky práva vyhradené.

22. mája 2018