Prevažne katolícky ostrovný štát Malta schválil homosexuálne manželstvá

VALLETTA 13. júla (WebNoviny.sk) – Prevažne katolícky ostrovný štát Malta schválil v stredu homosexuálne manželstvá. Krajina sa tak pripojila k väčšine štátov západnej Európy.

Proti bol jeden poslanec

Maltský parlament schválil homosexuálne manželstvá takmer jednomyseľne, keď proti hlasoval len jediný poslanec z celkového počtu 67.

Odporúčame:
Nemecký parlament schválil legalizáciu sobášov ľudí rovnakého pohlavia

Edwin Vassallo z Nacionalistickej strany v diskusii pred hlasovaním argumentoval, že zdvihnúť ruku za zákon mu nedovoľuje jeho katolícka viera a homosexuálne manželstvá sú podľa neho „morálne neakceptovateľné“.

Katolícka cirkev je proti

Podľa nového zákona nahradia teraz tradičnú vetu „teraz ste muž a žena“ počas civilných sobášov slová „teraz ste manželia“.

Proti novej legislatíve ostro protestovala katolícka cirkev, politická scéna však bola v tejto otázke jednotná – homosexuálne manželstvá podporujú nielen vládni sociálni demokrati, ale aj oba opozičné parlamentné subjekty, Nacionalistická strana aj Demokratická strana.

Prijatie zákona o homosexuálnych manželstvách podľa agentúry AP ukazuje, akou rýchlou modernizáciou Malta prechádza. Agentúra pripomína, že až do roku 2011 tu boli protizákonné aj rozvody. Na Malte zostávajú naďalej zakázané potraty. Na druhej strane adopcie detí pármi rovnakého pohlavia sú tu legálne už od roku 2014.

Viac k témam: homosexuálne manželstvá, katolícka cirkev, Malta, registrované partnerstvá ľudí rovnakého pohlavia
Zdroj: Webnoviny.sk – Prevažne katolícky ostrovný štát Malta schválil homosexuálne manželstvá © SITA Všetky práva vyhradené.

13. júla 2017