Prepustenie Haščáka z väzby vyvoláva otázky. Najvyšší súd uverejnil dôvody svojho rozhodnutia

452995_jaroslav hascak 676x455.jpg

19.2.2021 (Webnoviny.sk) – Orgánom činným v trestnom konaní sa v prípade obvineného finančníka Jaroslava H. nepodarilo zabezpečiť dôkazy v takom množstve a kvalite, aby bolo preukázané, že sa dopustil trestnej činnosti tak, ako mu je kladené za vinu.

V anonymizovanom uznesení o prepustení obvineného z väzby to konštatuje Najvyšší súd SR (NS SR).

Peniaze za spis Gorila

Podľa vzneseného obvinenia poskytol Jaroslav H. sumu 194 765 eur za získanie dokumentov, ktoré boli v Slovenskej informačnej službe evidované ako „Dôverné“ a označené ako spis Gorila.

Finančné prostriedky boli podľa orgánov činných v trestnom konaní v období rokov 2006 až 2008 v spolupráci s obvinenými bývalými príslušníkmi Slovenskej informačnej služby vyplatené prostredníctvom platieb za fiktívne poradenské služby.

Sťažnosť voči rozhodnutiu

Obvinený po vzatí do väzby 1. decembra 2020 podal voči rozhodnutiu sťažnosť. V nej napríklad argumentoval, že dôvod na jeho vzatie do väzby pre hrozbu ovplyvňovania svedkov neexistuje. Zdôraznil napríklad, že od roku 2012 vo veci kauzy Gorila spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi.

Tvrdenie, že by svedkov mohol ovplyvňovať prostredníctvom médií vlastnených finančnou skupinou Penta označil za domnienky a abstraktné úvahy, ktoré nemajú podklad vo vykonanom dokazovaní. Obvinený takisto napríklad namietal zaujatosť sudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamely Záleskej, ktorá rozhodla o jeho vzatí do väzby.

Zhromaždené svedecké výpovede podľa NS SR jednoznačne nevyznievajú v neprospech obvineného.

„Materiálna podmienka rozhodovania o väzbe spočívajúca v dôvodnosti trestného stíhania v prejednávanej veci teda splnená nebola,“ uvádza NS SR.

Jaroslava H. zatkla Národná kriminálna agentúra (NAKA) 1. decembra 2020. Vyšetrovateľ ho obvinili z trestných činov legalizácie príjmov z trestnej činnosti a korupcie.

ŠTS rozhodol o jeho väzobnom stíhaní, voči ktorému podal Jaroslav H. sťažnosť. Najvyšší súd jeho sťažnosti vyhovel a vo štvrtok 7. januára rozhodol, že obvinený bude stíhaný na slobode.

Viac k témam: kauza Gorila, prepustenie na slobodu, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Prepustenie Haščáka z väzby vyvoláva otázky. Najvyšší súd uverejnil dôvody svojho rozhodnutia © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2021