Premiér Pellegrini prezradil priority vlády a vyjadril sa aj k policajnému prezidentovi Gašparovi

370858_peter pellegrini 4 676x451.jpg

BRATISLAVA 25. marca (WebNoviny.sk) – Prvou legislatívnou zmenou, ktorú prinesie nová vláda premiéra Petra Pellegriniho, bude novela zákona o policajnom zbore meniaca spôsob voľby a odvolávania policajného prezidenta. Pellegrini to v nedeľu povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Voľbu policajného prezidenta treba podľa neho „dostať spod politického vplyvu“. Pellegrini si myslí, že okamžité odvolanie súčasného šéfa polície Tibora Gašpara by mohlo priniesť destabilizáciu.

Drucker má Pellegriniho dôveru

Nový minister vnútra Tomáš Drucker, ktorý má „odstrániť pochybnosti verejnosti o polícii“, má premiérovu plnú dôveru. „Už ukázal, že sa vie zhostiť pozície dobre a v krátkom čase. Vie samostatne prijímať zásadné rozhodnutia,“ zdôraznil.

Odporúčame:
Pellegrini v prejave v parlamente poďakoval Kiskovi, priblížil ciele vlády a ukázal špáradlo

Pellegrini ďalej vyhlásil, že nová vláda sa nesmie uzavrieť v Bratislave a musí problémy riešiť aj v regiónoch. „Budeme musieť viac po Slovensku cestovať, bude viac rokovaní v menej rozvinutých regiónoch,“ uviedol.

Odporúčame:
Policajný prezident nemá byť priamo prepojený s ministrom vnútra, Drucker predloží zákony čoskoro

Zdôraznil, že nebude tolerovať zneužívanie štátnych či európskych peňazí. Konštatoval pritom, že napríklad existujú chyby v kontrolných mechanizmoch v prípade poľnohospodárskych dotácií. „Musíme hľadať iné spôsoby, ako čerpanie fondov kontrolovať. Ak boli do zneužívania fondov zapletení ľudia zo Smeru -SD, rozlúčime sa s nimi,“ povedal.

Summit EÚ v Bruseli

Pellegrini tiež vysvetlil, že programové vyhlásenie starej vlády prevzali z časových dôvodov. „Tvorba nového by trvala týždne. Momentálne nemá Slovensko na toto čas. Krajina zastala na tri týždne, treba sa vrátiť do práce,“ vyhlásil, pričom, zmenu programového vyhlásenia v budúcnosti nevylúčil.

Odporúčame:
Pellegrini v Bruseli zdôraznil transparentné vyšetrenie vraždy Kuciaka a proeurópsky smer Slovenska

Pellegrini sa tento týždeň zúčastnil na summite EÚ v Bruseli, kde vystúpil pred lídrami členských krajín, ktorým ozrejmil situáciu na Slovensku a uistil ich, že SR urobí všetko pre transparentné vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Nový premiér chce tiež vystúpiť v Európskom parlamente, v ktorom podľa neho v poslednej dobe zaznelo veľa poloprávd a lží. „Prednesiem protinázor. Chcem ich presvedčiť, že Slovensko je demokratická krajina. Nedovolím, aby Slovensko niekto očierňoval,“ uzavrel.

Viac k témam: Peter Pellegrini, politická kríza, Tibor Gašpar, Tomáš Drucker, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Premiér Pellegrini prezradil priority vlády a vyjadril sa aj k policajnému prezidentovi Gašparovi © SITA Všetky práva vyhradené.

25. marca 2018