Predsedom Združenia samosprávnych krajov sa stal Viskupič, iniciuje stretnutie s Lubyovou

361228_jozef viskupic 676x451.jpg

TRNAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – Na obnovení činnosti Združenia samosprávnych krajov SK 8 sa dnes v Trnave dohodli predsedovia krajských samospráv.

Ambícia v silnú organizáciu

Za nového predsedu SK 8 na obdobie 2,5 roka zvolili predsedu Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča, podpredsedami sa stali banskobystrický predseda Ján Lunter a prešovský predseda Milan Majerský. Združenie v minulom volebnom období fungovalo len formálne, po novom má podľa Viskupiča ambíciu byť silnou organizáciou.

,,Hovorili sme o možnej legislatívnej iniciatíve tohto združenia na národnej úrovni, lepšom a efektívnejšom vstupe do legislatívy cez medzirezortné konanie, ale aj o ovplyvňovaní legislatívy všade tam, kde SK 8 môže vstúpiť,“ povedal Viskupič.

Stredné školy v rukách štátu

Predsedovia krajov sa dohodli aj na vytvorení kancelárie s adekvátnym personálnym obsadením, podrobnosti majú dohodnúť na najbližšom rokovaní Združenia samosprávnych krajov SK 8 v Košiciach. Otvorili aj možnosť vytvorenia analytických jednotiek, z národnej úrovne známych z projektu Hodnota za peniaze.

Odporúčame:
Študenti budú zodpovední za kvalitu školstva, Lubyová odsúhlasila ich účasť pri tvorbe zákonov

V súvislosti s výrokmi predsedu vlády Roberta Fica o možnom vrátení stredného školstva do rúk štátu sa predsedovia samosprávnych krajov dohodli na spoločnom postupe. ,,Vnímam to, že premiér chce krajom zobrať kompetencie v oblasti stredného školstva. Dohodli sme sa, že predseda SK 8 Jozef Viskupič bude iniciovať stretnutie s ministerkou školstva Martinou Lubyovou, prípadne s premiérom, aby sme si ujasnili, o čo im ide,“ povedala žilinská krajská predsedníčka Erika Jurinová.

Predsedovia krajov sa v Trnave dohodli aj na nominácii zástupcov Združenia SK 8 do slovenskej delegácie vo Výbore regiónov, v Kongrese miestnych a regionálnych samospráv ako aj na nominácii svojho zástupcu za člena Rady vlády SR pre práva seniorov a prispôsobovanie verejných politík procesu starnutia populácie.

Viac k témam: Erika Jurinová, Ján Lunter, Jozef Viskupič, Milan Majerský, Združenie samosprávnych krajov SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Predsedom Združenia samosprávnych krajov sa stal Viskupič, iniciuje stretnutie s Lubyovou © SITA Všetky práva vyhradené.

2. marca 2018