Predčasné voľby v Srbsku vyhrala strana premiéra Vučiča

Do parlamentu by sa po rokoch mala znova dostať aj Srbská radikálna strana (SRS) ultranacionalistu Vojislava Šešelja.Belehrad 24. apríla (WebNoviny.sk) – V predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa dnes konali v Srbsku, podľa očakávaní zvíťazila konzervatívna Srbská pokroková strana (SNS) premiéra Aleksandara Vučiča. Vyplýva to z odhadov miestnych inštitútov založených na čiastočnom sčítaní hlasov, o ktorých informovali agentúry DPA a APA.

Podľa odhadu organizácie CESID by SNS mohla získať 56,2 percenta hlasov, pričom na druhom mieste skončila Socialistická strana Srbska (SPS) ministra zahraničných vecí Ivicu Dačiča s 10,9 percenta.

Do parlamentu by sa po rokoch mala znova dostať aj Srbská radikálna strana (SRS) ultranacionalistu Vojislava Šešelja (7,3 percenta), ktorá skončila tretia pred Demokratickou stranou (5,7 percenta). Účasť bola na úrovni okolo 56 percent o čosi vyššia než pred dvoma rokmi.

Vučičova strana triumfovala vo voľbách už tretí raz po sebe. Premiér sa napriek dominantnému postaveniu svojich konzervatívcov na srbskej politickej scéne rozhodol pre ďalšie predčasné voľby, pretože podľa neho potrebujú nové štvorročné funkčné obdobie, aby dokázali uskutočniť reformy, ktoré vydláždia cestu k členstvu Srbska v EÚ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. apríla 2016