Pred prezidentským palácom sa stretli demonštranti, protestujú proti obrannej dohode s USA

478260_4o8a2831 676x451.jpg

26.1.2022 (Webnoviny.sk) –
Aktualizované 26. januára o 18.21 hod.

Pred prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestuje viac ako tisíc ľudí proti obrannej dohode medzi Slovenskou republikou a Spojenými štátmi americkými (USA).

Protest zvolala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Na pódiu vystúpil napríklad aj predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko či predstavitelia strany Socialisti.sk.

Transparenty s nápismi

Želám si, aby sa opäť zostavila vláda, ktorá bude vedieť povedať hrdo Američanom nie,“ povedal Danko. Ľudia na zhromaždení držia transparenty s nápismi „Nie vojne!“, „Slovania spojme sa!“, „Čaputová chce vojnu s Ruskom“ alebo „Yankee go home“.

Poslanec Národnej rady SR Ľuboš Blaha (Smer-SD) vyzýval ľudí, aby ľudia skandovali „nikdy proti Rusku“ a povedal, že Slovák nikdy nepozdvihne zbraň proti Rusku. Podpredseda strany Smer-SD Erik Kaliňák uviedol, že námestie je plné.

Chcú predčasné voľby

Predstavitelia strany Smer-SD zároveň žiadajú predčasné parlamentné voľby. „Čo nám ponúka súčasná vláda? Ponúka nám nádhernú víziu. Buď zomrieme na omikron, alebo nás zastrelí nejaký ruský vojak,“ skonštatoval na úvod príhovoru predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Podľa opozičného politika je to snaha vlády o zamaskovanie neschopnosti a neprofesionality.

Potrebujú zakryť, že nie sú schopní bojovať s covidom, že slúžia zahraničným farmafirmám, že slúžia cudzím záujmom a potrebujú zakryť všetky zločiny, ktoré v tejto krajine páchajú,“ pokračoval. Fico zdôraznil, že strany Smer-SD má v pláne predložiť petičnú akciu proti obrannej dohode s USA.

Viac k témam: obranná dohoda USA a Slovenska, Prezidentský palác
Zdroj: Webnoviny.sk – Pred prezidentským palácom sa stretli demonštranti, protestujú proti obrannej dohode s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

26. januára 2022