Poulidor nikdy nevyhral Tour de France, ale dala mu všetko

Osemdesiatnik Raymond Poulidor vie, že dvere na Tour de France bude mať vždy otvorené.ANGERS 8. júla (WebNoviny.sk) – Nikdy nedošiel do parížskeho cieľa ako víťaz a ani nenosil na sebe žlté tričko lídra Tour de France. Napriek tomu je Raymond Poulidor stále jedným z najväčších cyklistických hrdinov Francúzska a aj po osemdesiatke ho vídať v zázemí najslávnejších pretekov.

„Tour de France je môj život. Kým chodím na Tour, žijem. Keď prestanem, bude to moja smrť. A nechcem sa dožiť toho, aby som sem prišiel s paličkou na podopieranie,“ uviedol Poulidor v článku AFP na webe VeloNews. Na Grand Boucle sa objavil štrnásťkrát, tri raz skončil celkovo druhý a päťkrát tretí.

VŠETKO O TOUR DE FRANCE

Do histórie vošiel najmä jeho ostro sledovaný súboj s krajanom Jacquesom Anquetilom v roku 1964. Poulidor zdolal svojho veľkého rivala v etape s cieľom na vrchole Puy de Dome v Centrálnom masíve, ale nenahonobil dostatok sekúnd na to, aby Anquetila vyzliekol zo žltého dresu. Ten ho napokon rekordný piaty raz doviedol do Paríža, tentoraz s historicky najmenším náskokom iba 55 sekúnd. „Tour sa mení, je iná ako za mojich čias. Z roka na rok však pribúda fanúšikov, čo je skvelé. Tour je jedinečná tým, že je otvorená pre všetkých a to je na nej fascinujúce,“ pokračoval Poulidor.

Poulidor je miláčikom sponzorov

Tour de France má 103 rokov, z toho 54 rokov je Poulidor jej súčasťou v rôznych rolách. Po kariére bol mediálnym poradcom a televíznym expertom, momentálne svoju existenciu na Tour označil ako „miláčik sponzorov“. Že svoje slová myslí vážne, potvrdila banka LCL. S jej dovolením môže do ľubovôle nosiť žltý dres lídra pretekov.

Sponzori pre neho zorganizovali aj improvizovanú oslavu 80. narodenín, čo na tom, že ich mal už 15. apríla. Oslavoval ich aj počas stredajšej 5. etapy do Le Lioran. Pozorní ľudia si všimli, že pelotón počas 216 km v ústrety Centrálnemu masívu prechádza aj rodiskom Poulidora Saint-Léonard-de-Noblat.

A práve v čase prejazdu týmto miestom za ním prišli organizátori s tortou a sviečkami. „Tour de France je môj život. Dala mi všetko, obohatila ma intelektuálne aj ľudsky. Zažil som stretnutia s predstaviteľmi ´high society´ ako aj obyčajnými fanúšikmi. To všetko vo mne zanechalo tie najkrajšie spomienky,“ skonštatoval Poulidor.

Atmosféru ‚starej dámy‘ už nasáva bez bicykla

Na otázku, prečo chodí na Tour aj v pokročilom veku, odpovedal, že iným spôsobom si už ani nevie predstaviť, aby strávil leto. „Vždy, keď sa ocitnem medzi ľuďmi z pelotónu, omladnem. Mnohí majú iba 20 rokov a zrazu mám pocit, že som jedným z nich,“ pokračoval víťaz 7 etáp na TdF.

Držiteľ jednej striebornej a troch bronzových medailí z majstrovstiev sveta je aj v pokročilom veku verejne aktívny, pravidelne navštevuje napríklad knižné veľtrhy, kde vystupuje ako hosť pri akciách spojených s predajom svojich kníh. Ľudia ho všade spoznávajú, radi sa s ním zhovárajú, jeho popularita je stále vysoká. „Nedávno v Avranches som predal 140 kníh za štyri hodiny. To sa predtým nikdy nestalo,“ rád podotkol miláčik cyklistického Francúzska.

Poulidor vie, že dvere na Tour de France bude mať vždy otvorené. Vzhľadom na svoj vek však atmosféru nasáva už bez bicykla. Na klinec ho, obrazne, zavesil pred desiatimi rokmi. Úplne bez dvoch kolies však doteraz nezostal. „Tých 500 m denne, aby som si kúpil noviny, ešte dám,“ dodal legendárny PouPou.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. júla 2016