Poslaneckú imunitu v Turecku chcú zrušiť, opozícia má obavy

Opozičná strana HDP sa obáva, že stratí svoje zastúpenie v parlamente v prípade, ak návrh prejde a je zástupcovia budú obvinení z trestných činov.Istanbul 13. mája (WebNoviny.sk)- Turecká prokurdská Ľudovodemokratická strana (HDP) v piatok vyhlásila, že navrhované zrušenie imunity zákonodarcov je jasným útokom na opozíciu. Napísali to v liste, ktorý poslali predsedovi Európskeho parlamentu (EP) Martinovi Schulzovi. Informovala o tom agentúra DPA.

„Už aj tak krehká parlamentná demokracia v Turecku je vystavená novému totalitnému útoku,“ napísalo v liste vedenie HDP. Turecký parlament plánuje o tomto návrhu hlasovať na budúci týždeň.

Návrh predložili do parlamentu členovia vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) v reakcii na obvinenia tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, podľa ktorého je HDP predĺženou rukou zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

HDP sa obáva, že stratí svoje zastúpenie v parlamente v prípade, ak návrh prejde a je zástupcovia budú obvinení z trestných činov. Podľa agentúry Anadolu by sa odobratie imunity dotklo 136 z 550 poslancov parlamentu.

Z HDP by mohlo byť trestne stíhaných približne 50 z 59 zákonodarcov. Mnohí z nich by podľa Anadolu čelili obvineniam z terorizmu. HDP vznikla v roku 2012. V súčasnosti je treťou najväčšou stranou v tureckom parlamente.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. mája 2016