Poslanec z Kotlebovej ĽSNS na súde namietal, že znalec je Žid

368708_milan mazurek 676x451.jpg

BANSKÁ BYSTRICA 27. februára (WebNoviny.sk) – Výsluchom znalca pokračovalo v utorok na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici hlavné pojednávanie s poslancom Národnej rady SR za Kotlebovu stranu Milanom Mazurekom zo Spišskej Belej.

Prokurátor označil námietku za neodôvodnenú

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na neho obžalobu pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia v súbehu s prečinom podnecovania, hanobenia a vyhrážania sa osobám pre ich príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, farbu pleti či pôvod rodu.

Odporúčame:
Kotlebovho poslanca súdia za hanobenie rasy, pred budovou súdu skandovali o slobode slova

Celé predpoludnie vypovedal znalec a na záver jeho výsluchu ho obžalovaný namietal a zároveň vyslovil názor, že znalec je Žid. Prokurátor označil námietku obžalovaného za neodôvodnenú a sudca mu vyhovel.

Podľa prokurátora znalcove zistenia zodpovedajú obžalobe a potvrdili nenávistné a hanlivé výroky poslanca na adresu rómskej komunity, prednesené v relácii Rádia Frontinus v októbri 2016. Pojednávanie už nerušili stranícki prívrženci poslanca, ktorí celý pondelok pod oknami súdu skandovaním a výkrikmi protestovali proti procesu s príslušníkom Kotlebovej strany.

V relácii vystupoval ako poslanec

Podľa obžaloby Mazurek skutok spáchal ako verejný činiteľ. V relácii nazvanej Debata na telefón vystupoval ako poslanec Národnej rady SR a ako člen Výboru pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť za politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko.

Okrem iného uviedol výroky, ktoré v kontexte celého vystúpenia v rozhlasovej relácii spĺňajú definičné znaky znevažujúcich prejavov z hľadiska príslušnosti ku konkrétnemu – rómskemu etniku, majú rasistický charakter a z ich obsahu vyplýva zámer vyvolať nenávisť voči príslušníkom tejto etnickej skupiny.

Tvrdil napríklad, že „150 miliónov eur sa použije iba na domy z týchto cigánskych osád, ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič, práve naopak, rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém“. Poslanec tvrdí, že ide o politický proces, ktorým sa súčasná vládna garnitúra chce zbaviť skutočnej opozície.

Viac k témam: Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko, Milan Mazurek, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanec z Kotlebovej ĽSNS na súde namietal, že znalec je Žid © SITA Všetky práva vyhradené.

27. februára 2018