Poslanci sa pýtali šéfa SIS na Troškovú a Jasaňa, tajná služba monitoruje zločinecké organizácie

369270_imgl1999 676x451.jpg

BRATISLAVA 6. marca (WebNoviny.sk) – Šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik (nom. SNS) informoval členov Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS o tom, že spravodajská služba monitorovala a monitoruje pôsobenie zahraničných zločineckých skupín na Slovensku.

Po rokovaní výboru, ktorý sa konal v utajenom režime, o tom informoval novinárov predseda výboru Gábor Grendel (OĽANO) „Viaceré zistenia postupuje SIS orgánom činným v trestnom konaní alebo iným štátnym orgánom,“ uviedol Grendel. Viac informácie nekonkretizoval, keďže idé o živý prípad. Na rokovaní výboru sa zúčastnili všetci jeho členovia.

Odporúčame:
Matovič pustil video z miesta vraždy Kuciaka a jeho priateľky a obvinil Gašpara z klamstva o Krajmerovi

Ako uviedol Grendel, poslanci sa pýtali aj na bezpečnostnú previerku šéfa krízového manažmentu a bezpečnosti štátu na Úrade vlády SR Viliama Jasaňa. SIS potvrdila, že sa podieľala na bezpečnostnej previerke Jasaňa a vyjadrila stanovisko k jeho bezpečnostnej spoľahlivosti. Jasaň sa do vyšetrenia prípadu vzdal svojej funkcie, keďže podľa medializovaných informácií mal kontakty s talianskou mafiou. V súčasnosti má Jasaň previerku otvorenú. Rovnako sa svojej funkcie do vyšetrenia prípadu vzdala štátna radkyňa Mária Trošková. Ona bezpečnostnú previerku nemala, a tak sa spravodajská služba k jej osobe nevyjadrila.

Téme a okolnostiam prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa bude výbor ešte venovať. Na otázku novinárov, či podľa jeho názoru urobila SIS všetko pre to, aby sa vražda nestala, odpovedal: „Myslím si, že áno„.

Odporúčame:
Opoziční poslanci na brannobezpečnostnom výbore žiadali Kaliňáka, aby podal demisiu

Šéf SIS Anton Šafárik po rokovaní parlamentného výboru uviedol, že tajná služba intenzívne spolupracuje s policajným zborom a všetkými zainteresovanými zložkami. Šafárik potvrdil, že SIS monitorovala Vadalovcov, o ktorých písal zavraždený novinár Ján Kuciak. „Chcem ubezpečiť, že SIS poskytla policajtom súčinnosť,“ uviedol Šafárik s tým, že k prípadu vyslali najlepších odborníkov a pracujú s vlastnými informačno-spravodajskými prostriedkami. Na otázku, či si SIS splnila svoju povinnosť, odpovedal, že je „o tom presvedčený

Viac k témam: Anton Šafárik, Gábor Grendel, Ján Kuciak, SIS Slovenská informačná služba
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci sa pýtali šéfa SIS na Troškovú a Jasaňa, tajná služba monitoruje zločinecké organizácie © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2018