Poslanci podávajú trestné oznámenie za falošný Dankov podpis

Andrej Hrnčiar vo štvrtok 8. júla tvrdil, že len on má poverenie od predsedu parlamentu Andreja Danka viesť schôdzu a zastupovať ho v čase jeho neprítomnosti.BRATISLAVA 14. júla (WebNoviny.sk) – Opoziční poslanci za OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic, Veronika Remišová a Igor Matovič podávajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za údajne sfalšovaný podpis predsedu parlamentu Andreja Danka. Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny vo štvrtok poputuje na Generálnu prokuratúru SR.

Lipšic sa odvoláva na dvoch znalcov

Oznámili to poslanci na tlačovej konferencii v Bratislave. Podľa nich bol podpis na poverení na zastupovanie šéfa NR SR podpredsedom parlamentu Andrejom Hrnčiarom (Sieť), ktoré ukázal na schôdzi k odvolávaniu premiéra Roberta Fica 8. júla, sfalšovaný.

Odporúčame:

Mali by Fico a Kaliňák odstúpiť? Slováci v tom majú jasno

Video: Hádky, piskot a krik. Schôdza o Ficovi bola cirkus

Grafológovia posúdili Dankov podpis. Je podľa vás falošný?

Kusý: Bolo jasné, že schôdza o odvolávaní Fica sa zmarí

Danko je v šoku, k cirkusu v parlamente sa vyjadril aj Bugár

Odvolávanie Fica sa zmenilo na frašku, chýbali poslanci

Kaliňáka neodvolávali. ‚Hanba‘, kričali opoziční poslanci

Ako vo štvrtok povedal Lipšic, minimálne podľa dvoch znalcov z oblasti grafológie ide o podpis inej osoby.

„Nie je problém preveriť, či išlo o originálny, alebo falošný podpis pri tom množstve originálnych podpisov Andreja Danka,“ povedal Lipšic s tým, že trestná sadzba je v tomto prípade štyri až desať rokov. Nie je to podľa neho skutkovo zložitá vec, „ak si orgány vyžiadajú listiny a porovnajú ich s inými podpismi, znalecký posudok veľmi ľahko zistí, či ide o podpis tej istej osoby“.

Poslanec verí, že Národná rada SR bude súčinná a že dôkazné listiny už neskartovala. Očakáva tiež, že orgány činné v trestnom konaní zistia, kto sa na trestnom čine podieľal. Ak je podpis podľa Veroniky Remišovej falošný, Danko by mal okamžite vyvodiť zodpovednosť. „Preto ho vyzývame, aby poskytol originál a vyjadril sa, či je to jeho podpis, alebo nie,“ povedala novinárom s tým, že si počkajú na výsledky a potom zvážia ďalšie kroky.

Danko tvrdil, že len on má poverenie

Andrej Hrnčiar na schôdzi tvrdil, že len on má poverenie od Danka viesť schôdzu parlamentu a zastupovať ho v čase jeho neprítomnosti. V rokovacej sále NR SR sa preukázal dokumentom, ktorý bol podpísaný Dankom. Ten aj zverejnil na internete. Neskôr ho však stiahol.

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) otvorila 8. júla mimoriadnu schôdzu parlamentu s tým, že v sále je prítomných minimálne 76 poslancov. Dostatok poslancov bol podľa nej jasný aj z prezenčnej listiny.

Podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar následne žiadal hlasovať o jeho procedurálnom návrhu, ktorým žiadal, aby sa hlasovaním zistilo, či je parlament uznášaniaschopný.

Po hlasovaní konštatoval, že NR SR nie je uznášaniaschopná a následne prerušil rokovanie mimoriadnej schôdze až do odvolania. Urobil tak po tom, čo to konzultoval s predsedom NR SR Andrejom Dankom. Zároveň dodal, že je jediný, kto má poverenie viesť schôdzu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

14. júla 2016