Poslanci od začiatku roka strávili v pléne parlamentu 38 dní, rokovať budú opäť v septembri

376569_parlament narodna rada sr 676x451.jpg

BRATISLAVA 5. júla (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR strávili v pléne parlamentu od januára 38 rokovacích dní. Pôvodne podľa schváleného harmonogramu schôdzí mali rokovanie naplánované na 47 dní.

Najviac, trinásť dní, strávili v pléne v máji, jedenásť dní trvala prvá tohtoročná schôdza so začiatkom 30. januára a posledná predprázdninová schôdza, teda júnová, trvala desať rokovacích dní.

Zaoberali sa hlavne návrhmi zákonov

Počas rokovania sa poslanci zaoberali prevažne vládnymi a poslaneckými návrhmi zákonov. Okrem toho však schvaľovali programové vyhlásenie vlády Petra Pellegriniho a tiež sa pokúsili o odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej.

Odporúčame:
Foto: Na stretnutie s Matečnou prišiel len jeden farmár, ostatní odmietli rokovať v malom počte

Parlamentné schôdze sa štandardne začínajú v utorok, bežný rokovací deň trvá od 09:00 do 19:00. Rokovanie býva prerušené dvojhodinovou obedňajšou prestávkou, počas ktorej sa konajú aj zasadnutia parlamentných výborov. V piatok sa končí zasadnutie skôr, najčastejšie o 14:00. Hoci býva pondelok zvyčajne bez rokovania, počas júnovej schôdze poslanci rokovali aj v pondelok.

Rezignácia Fica

V marci sa chceli opoziční poslanci pokúsiť o vyslovenie nedôvery vtedajšiemu predsedovi vlády Slovenskej republiky Robertovi Ficovi. Opozičné strany Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sme rodina-Boris Kollár a nezaradení poslanci NR SR sa rozhodli podať návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD).

Odporúčame:
Fico vyzýva opozíciu, aby prestala hrať malicherné hry a vrátila sa k rokovaniam o dôchodkovom strope

Dôvodom boli udalosti spojené s prípadom vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Odvolávanie sa nekonalo a Fico 15. marca odovzdal svoju rezignáciu na post predsedu slovenskej vlády do rúk prezidenta Andreja Kisku. Prezident demisiu prijal. Hlava štátu zároveň poverila zostavením novej vlády doterajšieho vicepremiéra Petra Pellegriniho.

Hlasovanie o nedôvere vláde a Matečnej

Parlament 26. marca v noci schválil programové vyhlásenie vlády Petra Pellegriniho. Dôveru vláde vyslovilo 81 poslancov, proti bolo 61, zdržali sa dvaja. Za program novej vlády hlasovali všetci poslanci Smeru, SNS a Most-Híd. K nim sa pripojili aj nezaradená poslankyňa Alena Bašistová, Rastislav Holúbek a Marina Šimkovičová.

Odporúčame:
Pellegriniho vláda schválila akčný plán okresu Bardejov, do regiónu pôjde vyše sto miliónov eur

Poslanci v máji rokovali o vyslovení nedôvery ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej. Opoziční poslanci ministerke vyčítali najmä pochybné prerozdeľovanie finančných prostriedkov v agrosektore a zlyhania vo funkcii ministerky, či ešte predtým v pozícii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu. Matečná odvolávanie ustála a pozíciu zastáva naďalej.

Vrátia sa až v septembri

Po letnej dvojmesačnej prestávke by sa mali poslanci vrátiť do lavíc parlamentu v utorok 11. septembra. Podľa schváleného harmonogramu by do konca roka mali rokovať ešte 35 dní. Okrem zasadnutia pléna sa poslanci zúčastňujú na zasadnutiach parlamentných výborov.

Poslaneckou prácou je okrem iného aj práca v teréne v regiónoch Slovenska medzi občanmi. Týmto aktivitám sa zákonodarcovia venujú v čase, kedy sa schôdza parlamentu nekoná.

Viac k témam: Andrej Kiska, Gabriela Matečná, Ján Kuciak, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Most-Híd, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, parlament, Peter Pellegrini, Robert Fico, rokovanie NR SR, SaS Sloboda a Solidarita, Sme Rodina Boris Kollár, Smer-SD, SNS Slovenská národná strana, SPF Slovenský pozemkový fond
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci od začiatku roka strávili v pléne parlamentu 38 dní, rokovať budú opäť v septembri © SITA Všetky práva vyhradené.

5. júla 2018