Poškodený most v Tatrách už opravujú, príčiny pádu vyšetrujú

Príčiny piatkového samovoľného zosuvu viac ako storočného mosta vo Vysokých Tatrách sú predmetom vyšetrovania.
POPRAD 8. augusta (WebNoviny.sk) – Železnice Slovenskej republiky v pondelok začali s opravou poškodeného železničného mosta vo Vysokých Tatrách, ktorého časť sa samovoľne zosunula v piatok 5. augusta. „Železnice okamžite po udalosti nasadili všetky sily a prostriedky, aby sa čo najskôr podarilo most opraviť tak, aby po ňom mohli vlaky prechádzať aspoň so zníženou rýchlosťou,“ informovala hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková. Podľa jej slov všetky práce pokračujú podľa odsúhlaseného plánu.

Obrazom: V Tatrách sa zrútila časť mosta

„Počas víkendu zamestnanci ŽSR pripravili a navozili potrebný stavebný materiál, teda štrky a drevo, aj samotné mostné provizórium. Najprv je potrebné rozobrať koľaj a následne vybagrovať koľajové lôžko, aby bolo možné osadiť nové mostné provizórium,“ opísala práce Pavliková. ŽSR predpokladajú, že práce potrvajú niekoľko dní, chcú však urobiť všetko preto, aby doprava vlakov bola obnovená čo najskôr.

Príčiny samovoľného zosuvu 7,3 metra dlhého mosta, postaveného v roku 1910, sú predmetom vyšetrovania, bezprostredne po udalosti bol na mieste prítomný aj súdny znalec. ŽSR spravujú na Tatranských elektrických železniciach 18 mostov, všetky majú podľa Pavlikovej potrebné revízie a spĺňajú podmienky pre bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy. „Uvedený most, ktorý sa nachádza medzi Tatranskou Poliankou a Danielovým domom, mal revíziu z novembra 2015. Bezpečnosť je na železnici na prvom mieste, ŽSR vylučujú, že by akýmkoľvek spôsobom bola ohrozená bezpečnosť cestujúcich,“ uzavrela hovorkyňa železníc.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016