Porazil rakovinu a v Riu sa stal najstarším medailistom

Päťdesiatštyriročný argentínsky jachtár Santiago Lange, ktorý sa zúčastnil na šiestej olympiáde, triumfoval v triede Nacra17 miešaných tímov.RIO DE JANEIRO 17. augusta (WebNoviny.sk) – Bodku, možno len bodkočiarku za jedným z najdojímavejších príbehov olympijského Ria de Janeiro napísalo utorkové finále miešaných tímov v triede Nacra17 v rámci súťaží jachtárov na OH 2016.

Na olympiáde so synmi

Zo zisku zlatých medailí sa tešili Argentínčania Santiago Lange a Cecilia Carranzová-Saroliová, ktorí o jeden bod prekonali austrálsku dvojicu Jason Waterhouse, Lisa Darmaninová a aj rakúsky pár Thomas Zajac, Tanja Franková. Stredobodom pozornosti bol 54-ročný Santiago Lange, dosiaľ najstarší medailista a, samozrejme, aj najstarší víťaz v Riu. Na svojej šiestej olympiáde sa dočkal prvého zlata po tom, čo prekonal rakovinu pľúc.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 12. deň

Rodák zo San Isidra nepočítal, koľkokrát ho po úspešnom finále prekonali jeho emócie. „Bolo to veľakrát,“ poznamenal Lange, ktorý počas otváracieho ceremoniálu kráčal olympijským štadiónom spoločne so svojimi synmi, pretekármi v triede 49er. Nasledovalo mnoho objatí a potriasanie rúk.

„Celé tieto hry boli pre mňa úžasné. Veľmi emotívne. Sledovať jazdy mojich synov, oni sledovali moje a dnes spoločne oslavujeme. Je to jednoducho príliš silné,“ povedal štvornásobný majster sveta. Lange sa predstavil na piatich predchádzajúcich OH (1988, 1996, 2000, 2004, 2008); dvakrát získal bronz v triede Tornado, ktorá už nie je súčasťou olympijského programu jachtárov.

Rakovinu mu diagnostikovali vlani

Keď sa Lange a Carranzová-Saroliová blížili k brehu, jeho synovia Yago (28) a Klaus (21) skočili do vody. „Plávali ku nám,“ skonštatoval Lange a doplnil: „Včera boli nespravodlivo diskvalifikovaní. Ak by neboli, bojovali by o medaily, ale teraz sú s nami. Čo viac si od života môžete želať?“

Langemu diagnostikovali rakovinu vlani, prišiel pre ňu o ľavú časť pľúc. „Mal som veľké šťastie, že ju objavili. Ak by som toľko necestoval a nebol taký unavený, možno by ju nenašli. Viem, že som mal veľké šťastie,“ vyhlásil Argentínčan. Rakúsky majiteľ bronzovej medaily v triede Nacra17 Thomas Zajac prezradil, že ostatní jachtári si z času na čas z Langeho uťahujú a označujú ho za tatka: „Všetkým však ukázal, že je stále tu.“

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2016