Pomaľovanie busty Biľaka nie je trestným činom, rozhodol súd

Rozhodnutie súdu o podstúpení prípadu na priestupkové konanie nie je právoplatné. Rozhodovať o ňom bude Krajský súd v Prešove.SVIDNÍK 20. mája (WebNoviny.sk) – Okresný súd vo Svidníku v piatok rozhodol, že pomaľovanie busty Vasiľa Biľaka nie je trestným činom a prípad poškodenia pamätníka bývalého komunistického politika dvojicou košických výtvarníkov – Petrom K. a Ľubošom L. odstúpil na priestupkové konanie.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Krajského súdu v Prešove Ivana Petrufová s tým, že rozhodnutie nie je právoplatné. „Keďže prokurátor podal voči tomuto rozhodnutiu sťažnosť, ktorá má odkladný účinok, bude o veci rozhodovať krajský súd,“ informovala Petrufová, podľa ktorej krajský súd v takomto prípade nemá zákonnú lehotu na rozhodnutie.

Odporúčame:

V prípade Marca, ktorý pobúril Slovensko, porušili vyhlášku

Preskúmajú okolnosti ‚lampového atentátu‘ na Harabina

Pamätník s bustou a s nápisom „Pravda zostane pravdou“ odhalila Komunistická strana Slovenska rok po smrti Vasiľa Biľaka 21. februára 2015 v jeho rodnej obci Krajná Bystrá (okr. Svidník). Pamätník vzbudil vo verejnosti protichodné reakcie, keďže osoba Vasiľa Biľaka je spájaná s podpisom na pozývacom liste pre okupačné vojská Varšavskej zmluvy v roku 1968 do Československa.

V deň inštalácie pamätníka, v nočných hodinách, bustu bývalého komunistického funkcionára obliali na protest červenou farbou a na pamätník napísali nápis „sviňa“. K tomuto skutku sa verejne priznali práve dvaja obžalovaní občianski aktivisti z Košíc. KSS vtedy podala trestné oznámenie pre poškodzovanie cudzieho majetku. Bustu neskôr, ešte pred jej vyčistením, niekto ukradol.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

20. mája 2016