Poľsko s Litvou sa stali terčmi rozsiahleho kybernetického útoku, podozrievajú Rusko

395473_hacker 676x451.jpg

15.12.2020 (Webnoviny.sk) – Poľsko a Litva sa stali terčmi kybernetického dezinformačného útoku, ktorý sa podľa všetkého zameriava na oslabenie vzťahov medzi krajinami. Informuje o tom agentúra AP.

Súčasťou útoku bolo zverejnenie falošnej tlačovej správy od litovskej pohraničnej stráže, ktorá tvrdila, že prichytili poľského diplomata, ako do Litvy pašuje narkotiká, zbrane, výbušniny a extrémistický materiál, uviedol šéf poľských bezpečnostných služieb Stanislaw Zaryn.

Vinníkom môže byť Rusko

Tiež k nemu patrí falošné konto na sociálnej sieti Facebook, ktoré predstieralo, že patrí regionálnemu poľskému predstaviteľovi a šírilo „spravodajstvo“ v poľštine, vysvetlil v stanovisku.

„Spôsob vykonania útoku, skutočnosť, že sa zameriaval na vzťahy medzi Poľskom a Litvou, a skutočnosť, že to bola ďalšia kybernetická kampaň tohto druhu, umožňujú dospieť k záveru, že vinníkom môže byť Rusko,“ uviedol Zaryn.

Komplexný útok

Litovské ministerstvo zahraničia uviedlo, že spolupracuje s ďalšími inštitúciami v krajine a určili, že je to „komplexný kybernetický útok“.

Ako dodalo, zaznamenali „nárast kyberneticko-informačných útokov zameraných na narušenie priateľských vzťahov medzi Litvou a Poľskom a na vyvolanie nezhôd“.

Viac k témam: dezinformácie, kybernetický útok
Zdroj: Webnoviny.sk – Poľsko s Litvou sa stali terčmi rozsiahleho kybernetického útoku, podozrievajú Rusko © SITA Všetky práva vyhradené.

15. decembra 2020