Polícia zadržala ľudskoprávnych aktivistov vrátane ich riaditeľky, dôvod nie je známy

ANKARA 6. júla (WebNoviny.sk) – Polícia v Turecku zatkla ôsmich ľudskoprávnych aktivistov, vrátane riaditeľky tureckej pobočky Amnesty International (AI) Idil Eser.

Odporúčame:
Z členstva v teroristickej organizácií obviňujú šéfa tureckej pobočky Amnesty International

K incidentu došlo počas workshopu o digitálnej bezpečnosti v hoteli na ostrove Büyükada pri Istanbule. Okrem spomínaných osôb, úrady zatkli dvoch trénerov z Nemecka a Švédska a majiteľa hotela, informuje Amnesty International.

Ako píše agentúra AP, dôvod zatknutia nie je známy. „Sme hlboko znepokojení a pobúrení, že niektorí poprední predstavitelia boja za ľudské práva, vrátane riaditeľky Amnesty International Turecko, by mali byť tak bezočivo a bezdôvodne zatknutí,“ vyjadril sa o zatknutí generálny tajomník AI Salil Shetty a dodal, že ide len o bizarné zneužívanie moci v krajine. Ako tiež informuje mimovládna organizácia, zatiaľ nie je známe, kde sa všetci zatknutí nachádzajú.

Odporúčame:
Gréci na základe sťažnosti od anonyma strieľali na tureckú loď, Ankara silno protestuje

Zatknutie prišlo približne mesiac po tom, ako polícia zatkla šéfa tureckej pobočky Amnesty International Tanera Kiliča a jej ďalších 18 pracovníkov. Od vlaňajšieho neúspešného pokusu o prevrat platí v Turecku výnimočný stav. V krajine robia politické čistky, takmer 50-tisíc ľudí zatkli a obvinili z účasti na puči. Zo štátnej služby či armády prepustili už vyše 100-tisíc ľudí.

Informácie pochádzajú od Kamily Gunišovej z Amnesty International Slovensko, z webstránky www.amnesty.org a agentúry AP.

Viac k témam: Amnesty International, polícia, Turecko
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia zadržala ľudskoprávnych aktivistov vrátane ich riaditeľky, dôvod nie je známy © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2017