Polícia by mohla podľa SNS a Most-Híd kontrolovať mladých, či pili alkohol alebo brali drogy

368749_alkohol 676x451.jpg

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Dvojica koaličných poslancov Peter Pamula (SNS) a Peter Antal (Most-Híd) chce umožniť policajtom a zamestnancom mestskej a obecnej polície vyzvať maloleté a mladistvé osoby na vyšetrenie na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok.

Vládni poslanci predložili do parlamentu novelu zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, v ktorej takéto oprávnenie navrhujú. Zákonodarný zbor sa ich návrhom bude zaoberať na marcovej schôdzi. Oprávnenie vyzvať maloleté a mladistvé osoby sa nestanovuje ako neobmedzené.

Len v prípade dôvodného podozrenia

Podľa návrhu mladistvú alebo maloletú osobu nie je možné vyzvať kedykoľvek, ale len v prípade, ak vznikne dôvodné podozrenie, že došlo k porušeniu zákonom stanoveného zákazu, teda ak je dôvodné podozrenie, že maloletá alebo mladistvá osoba požila alkohol alebo inú návykovú látku.

Odporúčame:
Žitňanskú mrzí odmietnutie dekriminalizácie drog, pripraví novelu so zapracovanými pripomienkami

Cieľom navrhovanej úpravy je odstrániť praktické problémy pri dodržiavaní a uplatňovaní existujúceho zákazu požívania alkoholických a iných návykových látok maloletými a mladistvými osobami.

Podľa platného zákona osoby maloleté do 15 rokov a osoby mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické a iné návykové látky, pričom sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok.

Zákon alkohol len zakazuje

Napriek tomu, že zákon obsahuje jednoznačný zákaz požívania alkoholu a iných návykových látok maloletými a mladistvými, neoprávňuje príslušníkov Policajného zboru, zamestnancov obecnej a mestskej polície, ani iný príslušný orgán k tomu, aby v praxi preverili, či maloletá alebo mladistvá osoba požila alkohol alebo návykovú látku a teda či došlo k porušeniu zákona.

Odporúčame:
Premiér Fico pripustil viac práv pre homosexuálov, nepôjde proti úprave definície manželstva

Takéto oprávnenie neobsahuje ani zákon o Policajnom zbore. „To spôsobuje praktické problémy pri kontrole dodržiavania zákonom stanoveného zákazu a oslabuje vymožiteľnosť právnej normy,“ argumentujú poslanci.

Viac k témam: alkohol, Most-Híd, Polícia SR, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia by mohla podľa SNS a Most-Híd kontrolovať mladých, či pili alkohol alebo brali drogy © SITA Všetky práva vyhradené.

28. februára 2018