Pokuty vodičom bez e-známky sa majú znížiť o polovicu

Ministerstvo dopravy navrhne zmeny v zákone o diaľničnej známke so zámerom, aby boli schválené v skrátenom konaní a nadobudli účinnosť už v júni. Výška pokút za jazdu po diaľniciach a rýchlostných cestách bez zaplatenia za elektronickú známku by sa mal znížiť z tristo na 150 eur a pri úhrade do pätnástich dní na sto eur.
BRATISLAVA 2. mája (WebNoviny.sk) – Vodiči za jazdu na diaľniciach a rýchlostných cestách bez úhrady elektronickej známky budú platiť nižšie pokuty. Namiesto súčasných tristo eur budú musieť zaplatiť 150 eur a pri úhrade do pätnástich dní sto eur. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja navrhne príslušné zmeny v zákone o diaľničnej známke so zámerom, aby boli schválené v skrátenom konaní a nadobudli účinnosť už v júni.

Ako v pondelok informoval minister dopravy Roman Brecely (nominant sa Sieť), súčasná výška pokút je neúmerne vysoká aj oproti okolitým štátom a preto bude by sa mala znížiť zo šesťnásobku na trojnásobok ceny ročnej známky (50 eur). „Systém eviduje vyše stotisíc porušení zákona od domácich vodičov a vyše 150-tisíc porušení zákona v zmysle chýbajúcej diaľničnej známky od zahraničných vodičov. V systéme máme zhruba 20 miliónov eur, ktoré by sme mohli vymáhať. Keby sme tento systém spustili a vychrlili na okresné úrady, tak by sa naozaj zbláznili,“ povedal Brecely. Mnohé domáce rozpočty by podľa neho pri vymáhaní súčasných pokút boli významne poškodené a pre chronických neplatičov by to mohlo byť likvidačné.

Minister napriek problémom s pokutami tvrdí, že systém elektronických diaľničných známok je plne funkčný a spoľahlivý. „Dokáže rozlišovať evidenčné čísla vozidiel s presnosťou 95 až 97 percent, čo je úplný štandard. Systém takisto dnes dokáže už komunikovať s okresnými úradmi,“ uviedol Brecely. Veľkým problémom sú podľa neho sankcie. „Systém bol nastavený absolútne neférovo a neprimerane k podmienkam Slovenska. Pokuta bola nastavená vo výške tristo eur, systém ju generuje za každý deň bez diaľničnej známky,“ upozornil minister.

Nižšie sankcie by sa mali vzťahovať spätne aj na vodičov, ktorí po zavedení elektronických diaľničných známok začiatkom tohto roka jazdili v spoplatnenej sieti diaľnic a rýchlostných ciest bez zaplatenia. Pokuty majú byť jednorazové a vodiči budú mať na zakúpenie známky mesiac namiesto 24 hodín. Okresné úrady by mali začať posielať pokuty nezodpovedným vodičom až po účinnosti novely zákona o diaľničnej známke.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. mája 2016