Počty žiakov osemročných gymnázií určí ministerstvo, poslanci schválili novelu školského zákona

365926_img_9815 676x451.jpg

BRATISLAVA 19. júna (WebNoviny.sk) – Poslanci NR SR dnes schválili novelu školského zákona z dielne poslancov za Slovenskú národnú stranu (SNS) Evy Smolíkovej, Tibora Bernaťáka, Štefana Zelníka a Jaroslava Pašku.

Zmena kompetencií

Novela zákona sa zaoberá určovaním počtov žiakov gymnázií s osemročným štúdiom na základe objektívne merateľných kritérií. Podľa novely z dielne SNS za takéto kritériá možno považovať napríklad výsledky škôl a žiakov vo výchove a vzdelávaní a predbežný záujem žiakov o štúdium, ktorý sa každoročne zisťuje.

Odporúčame:
Do poslaneckého klubu strany SaS vstúpi Zimenová, v parlamente pracovala na školských témach

Poslanci SNS v novele školského zákona prinášajú možnosť, aby ministerstvo určilo záväzný počet žiakov, ktorých bude možné prijať do prvého ročníka s prihliadnutím na záujem o osemročné štúdium v každom kraji. Novela okrem iného mení kompetencie okresného úradu v sídle kraja aj kompetencie ministerstva školstva.

Rešpekt k národnostným menšinám

Okresný úrad pre znalosť miestnych pomerov a regionálnych požiadaviek analyzuje požiadavky zriaďovateľov na počty žiakov na každom gymnáziu podľa kritérií uvedených v návrhu zákona, pričom rovnako ako v súčasnosti prerokuje navrhované počty žiakov každého gymnázia s jeho zriaďovateľom.

Odporúčame:
Pellegrini je rád z rastúcich platov učiteľov, upozorňuje však na ich celoživotné vzdelávanie

Úlohou ministerstva školstva bude určiť vopred každému kraju zvlášť limitný počet žiakov prvého ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom, ktorých výchova a vzdelávanie budú financované zo štátneho rozpočtu, a schváliť konečný počet žiakov prvého ročníka všetkých osemročných gymnázií na Slovensku, ktorých vzdelávanie bude financované zo štátneho rozpočtu.

Národniari tiež rešpektujú možnosť príslušníkov národnostných menšín vzdelávať sa v jazyku národnostnej menšiny aj na osemročnom gymnáziu. Návrh novely školského zákona počíta s tým, že podľa nových pravidiel bude možné určovať počty žiakov prvého ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom pre prijímacie konanie pre školský rok 2019/2020. Zákon nadobúda účinnosť 1. septembra tohto roku.

Viac k témam: Eva Smolíková, Jaroslav Paška, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, novela zákona, osemročné gymnáziá, školský zákon, školstvo, SNS Slovenská národná strana, Štefan Zelník, Tibor Bernaťák
Zdroj: Webnoviny.sk – Počty žiakov osemročných gymnázií určí ministerstvo, poslanci schválili novelu školského zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júna 2018