Po požiari v Matejovciach ostávajú obyvatelia dočasne ubytovaní v základnej škole

364736_hasici 1 676x449.jpg

BRATISLAVA/POPRAD 23. februára (WebNoviny.sk) – Mimoriadna situácia v Poprade po štvrtkovom požiari, pri ktorom prišlo o strechu nad hlavou 39 dospelých a 58 detí, naďalej trvá.

Dočasne ubytovaní v základnej škole

Postihnutých dočasne ubytovali v samostatnom trakte budovy základnej školy v Matejovciach. Krízový štáb mesta, ktorý dnes zasadal, rozhodol, že vzhľadom na prázdniny ostanú postihnuté rodiny v objekte školy predbežne do stredy budúceho týždňa, dokedy by sa malo rozhodnúť o definitívnom riešení ich ubytovania. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Popradu Marián Galajda.

Odporúčame:
Mesto Poprad vyhlásilo po požiari v Matejovciach mimoriadnu situáciu

Stravu pre 15 postihnutých rodín zabezpečil Slovenský Červený kríž a na poriadok dohliadali mestskí policajti spolu s členmi miestnych občianskych hliadok, pracovníci sociálneho odboru mesta a asistentky základnej školy. Personálnu pomoc pri starostlivosti o deti počas núdzového ubytovania v škole ponúkol aj Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade.

Keďže rodiny odišli z horiacich objektov len s tým, čo mali na sebe, predovšetkým pre najmenšie deti bolo nevyhnutné zabezpečiť špeciálnu stravu a hygienické potreby.

Nikto nedostane nič zadarmo

Sociálny odbor bude počas vyplácania dávok aj v tejto situácii uplatňovať inštitút osobitného príjemcu tak, aby poskytnuté dávky boli použité len na to najnevyhnutnejšie. „V utorok príde do Popradu splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity a priamo na mieste sa dohodne spôsob riešenia vzniknutej situácie. V hre sú dve možnosti – núdzové ubytovanie v nevyužitých objektoch mesta, alebo kontajnerové bývanie. Vzhľadom na doterajšie podmienky na Staničnej ulici chceme situáciu nastaviť tak, aby boli vytvorené podmienky hodné 21. storočia. V každom prípade – nikto nedostane nič zadarmo,“ uviedol primátor Popradu Jozef Švagerko.

Požiar murovanej stavby a priľahlých objektov na Staničnej ulici vypukol vo štvrtok dopoludnia a hasičom sa ho podarilo uhasiť po približne troch hodinách. Išlo o stavbu 20 krát 10 metrov určenú na bývanie prevažne rómskych občanov.

V súvislosti s ohláseným príchodom mrazov mesto iniciovalo o preventívnu kontrolu spôsobu vykurovania a vykurovacích jednotiek v zostávajúcich príbytkoch na Staničnej ulici v Poprade.

Viac k témam: Matejovce, Poprad, požiar
Zdroj: Webnoviny.sk – Po požiari v Matejovciach ostávajú obyvatelia dočasne ubytovaní v základnej škole © SITA Všetky práva vyhradené.

23. februára 2018