Po atentáte v Istanbule zostáva hospitalizovaných 52 ľudí

V súvislosti s vyšetrovaním atentátu bolo v uplynulých dňoch v Istanbule zadržaných najmenej 24 podozrivých.

Istanbul 3. júla (WebNoviny.sk) – Päť dní po atentáte na Atatürkovom letisku v Istanbule, pri ktorom zahynulo najmenej 45 ľudí, je v nemocničnom ošetrení naďalej 52 zranených. Podľa úradu miestneho guvernéra z nemocnice už prepustili 184 ľudí, pričom 13 z nich v sobotu. Na jednotke intenzívnej starostlivosti zostáva 20 zranených.

Na jedno z najrušnejších letísk sveta zaútočila v utorok večer trojica samovražedných atentátnikov. K útoku sa nikto neprihlásil, ale turecké vedenie z neho podozrieva džihádistickú organizáciu Islamský štát (IS).

Obrazom: Na Atatürkovom letisku v Istanbule útočili teroristi

V súvislosti s vyšetrovaním atentátu bolo v uplynulých dňoch v Istanbule zadržaných najmenej 24 podozrivých. Ďalších 17 osôb zatkli v provincii Gaziantep, informovala agentúra Anadolu. Prokuratúra identifikovala dvoch z trojice útočníkov – ide údajne o Rakima Bulgarova a Vadima Osmanova. Naďalej sa pracuje na identifikácii tretieho útočníka.

Pozornosť vyšetrovateľov sa teraz sústreďuje na osobu možného plánovača, ktorým má byť pôvodom Čečenec – vplyvný veliteľ IS. S tvrdením, že útok v Istanbule koordinoval Achmed Čatajev, prišiel americký kongresman Michael McCaul.
Americká Ústredná spravodajská služba a Biely dom tieto špekulácie odmietli potvrdiť. Turecké úrady tiež nie sú schopné potvrdiť jeho rolu.

Odporúčame:

Erdogan po útoku v Istanbule sľubuje porážku teroristov

Video: Teroristi zabili na letisku v Istanbule desiatky ľudí

Turecký útočník sa odpálil vonku, dvaja v panike vnikli dnu

Video zachytáva, ako sa v Istanbule odpálil terorista

Na istanbulskom letisku boli v čase výbuchu aj Slováci

Turecký denník Sabah, ktorý má blízko k vláde, informoval, že polícia spustila pátranie po Čatajevovi a požiadala o pomoc aj americké úrady. IS, ktorý využíva nedôsledne stráženú hranicu medzi Turecko a Sýriou pri svojich operáciách, sa Turecku opakovane vyhrážal útokmi. Turecko zasa IS obvinilo z viacerých veľkých výbuchov, ktoré sa v uplynulých mesiacoch odohrali v Istanbule a Ankare.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2016