Platy v štátnej a verejnej službe stúpnu, podľa Ondruša novela zákona zhltne vyše miliardu eur

378912_ondrus 676x428.jpg

BRATISLAVA 20. júna (WebNoviny.sk) – Štát a samosprávy uzavreli s Konfederáciou odborových zväzov (KOZ) SR kolektívnu zmluvu pre pracovníkov v štátnej a verejnej službe na rok 2019 a aj na rok 2020. Informoval o tom po rokovaní štátny tajomník ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Branislav Ondruš.

Odporúčame:
Foto: Učitelia na proteste Začnite konať! žiadali odpovede na otázky, Lubyová ich pozvala rokovať

„Umožní nám to zmena zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú navrhol poslanec Erik Tomáš a očakávame, že Národná rada SR ju schváli v septembri tohto roka. Na základe tejto zmeny bude možné, aby sme aj štát, samospráva a Konfederácia odborových zväzov uzatvárali tieto kolektívne zmluvy na dlhšie obdobie ako jeden rok,“ povedal štátny tajomník.

Nové platové tabuľky

Ako Ondruš priblížil, najdôležitejšie rozhodnutie je, že v budúcom roku a v roku 2020 porastú platy zamestnancov vo verejnej sfére každý rok o 10 %.

„To znamená 10 percent v roku 2019 a 10 percent v roku 2020. S tým, že pre rok 2019 sme sa dohodli na zmene zákona o verejnej službe a táto zmena, toto navýšenie taríf, sa premietne do nových platových tabuliek, ktoré sú prílohou k tomuto zákonu. A v roku 2020 sa to 10-percentné navýšenie bude rátať už z týchto nových, zvýšených platových taríf,“ vysvetlil štátny tajomník.

Novela zákona zhltne vyše miliardu eur

Viceprezidentka KOZ SR Monika Uhlerová podotkla, že konfederácia je s výsledkom rokovania spokojná. „Sme spokojní s tým, že sa konečne doriešil systém odmeňovania zamestnancov pracujúcich vo verejnom záujme, tie takzvané tabuľky,“ povedala.

Ako dodala, tabuľka bude začínať minimálnou mzdou v prvej platovej triede a v prvom platovom stupni. „To bola naša elementárna požiadavka,“ zdôraznila Uhlerová. Podľa nej dospeli k situácii, kedy sú víťazi na obidvoch stranách, pričom ide o historicky najvyššie zvyšovanie vo verejnej aj štátnej správe.

Odporúčame:
Rozpočet Európskej únie treba podľa Rašiho rýchlo prijať, inak hrozí meškanie v čerpaní financií

Štátny tajomník taktiež informoval, že novela zákona o verejnej službe spolu so stredajšou dohodou na kolektívnom vyjednávaní bude stáť štátny rozpočet zhruba 1,5 miliardy eur v priebehu dvoch rokov.

„Keďže sme sa na tomto v stredu dohodli aj s ministerstvom financií, tak rezort financií s týmito zvýšenými výdavkami bude do štátneho rozpočtu rátať už toto leto pri príprave budúcoročného štátneho rozpočtu,“ ubezpečil Ondruš.

Viac k témam: Branislav Ondruš, KOZ Konfederácia odborových zväzov SR, Monika Uhlerová, platy v štátnej a verejnej správe
Zdroj: Webnoviny.sk – Platy v štátnej a verejnej službe stúpnu, podľa Ondruša novela zákona zhltne vyše miliardu eur © SITA Všetky práva vyhradené.

20. júna 2018