Pistoriusa odsúdili za vraždu, odpyká si šesťročný trest

Šprintér s amputovanými dolnými končatinami zastrelil Steenkampovú cez zatvorené dvere toalety na Valentína pred tromi rokmi.

PRETÓRIA 6. júla (WebNoviny.sk) – Telesne hendikepovaný atlét Oscar Pistorius si za vraždu priateľky Reevy Steenkampovej zo 14. februára 2013 odpyká trest odňatia slobody na šesť rokov. Rozsudok vyniesol v stredu súd v juhoafrickej Pretórii. Prokurátor Gerrie Nel žiadal pre 29-ročného športovca 15 rokov väzenia, čo je v JAR najmiernejší možný trest za vraždu.

Proces viedla sudkyňa Thokozile Masipová, ktorá pred dvoma rokmi vymerala paralympionikovi trest odňatia slobody na päť rokov, jeho čin vtedy posúdila ako zabitie z nedbanlivosti. Po odslúžení časti trestu ho 19. októbra 2015 prepustili do domáceho väzenia. Najvyšší odvolací súd v JAR začiatkom decembra rozhodol o zmene klasifikácie trestného činu zo zabitia z nedbanlivosti na vraždu. Pistorius sa ešte pokúsil zvrátiť výsledok odvolaním na ústavný súd, ale nepochodil.

Šprintér s amputovanými dolnými končatinami zastrelil Steenkampovú cez zatvorené dvere toalety na Valentína pred tromi rokmi. Žaloba tvrdila, že to urobil úmyselne po hádke, športovec zasa, že si partnerku pomýlil s domnelým votrelcom.

Na čítaní rozsudku boli prítomní aj rodičia obete Barry a June Steenkampovci. Masipová označila Pistoriusa za „padlého hrdinu“. Po vynesení nariadila prestávku, aby dala obom stranám čas na rozmyslenie, či využijú právo na odvolanie.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

6. júla 2016