Peter Nagy vydáva svoje prvé DVD

Novinka s názvom 30 rokov na scéne obsahuje 23 piesní.
BRATISLAVA 26. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenský spevák a hudobník Peter Nagy vydáva svoje prvé DVD, ktoré dostalo názov 30 rokov na scéne. Novinka ponúka záznam minuloročného koncertu v Bratislave. „Fanúšikovia mi už ‚pílili uši‘, že by mali radi nejaký koncert zaznamenaný. Tak som vybral ten najdôležitejší – záverečný koncert turné k 30. výročiu na scéne. Koncert v Starej tržnici som si vybral aj preto, že je pre mňa historicky najvýznamnejší. Keď som totiž pred vyše 30 rokmi prišiel do Bratislavy, mal som v jednej ruke kufor, v druhej gitaru a hlavu plnú snov a tvrdohlavých predsavzatí. Chodil som po meste a obdivoval historické budovy. Už vtedy sa mi Stará tržnica zdala príliš veľká a honosná na to, aby sa tam predávala iba zelenina. Je to nádherná hala so zvukom kostola. Má v sebe tú slávnostnú atmosféru,“ povedal muzikant.

Na vystúpení sprevádzala speváka kapela v zložení Mišo Kovalčík (gitara), Luboš Ďurech (basgitara), Pavol Bartovic (klavír) a Jan Lau (bicie). Ako špeciálni hostia vystúpili Petr Janda zo skupiny Olympic a Jožo Ráž z Elánu. „Mám za sebou skvelých muzikantov – profesionálov. Po roku hrania sme boli absolútne zohraní. Myslím si, že ľudia to ocenili potleskom aj spievaním celých piesní s nami. Vytlieskali si dokonca tri prídavky. Koncert trval vyše dvoch hodín a som nadšený, že tá atmosféra je plne zachytená na DVD. Petr Janda dorazil z Prahy aj napriek tomu, že bol dva dni po operácii a zaspieval si so mnou. S Petrom aj s Jožom Rážom už roky občas hrávame spoločné duety. V súčasnosti už nič neriešime, iba si vychutnávame radosť, že sme na pódiu. Ja si to užívam, vnímam energiu publika,“ vyjadril sa 57-ročný rodák z Prešova.

Novinka obsahuje 23 skladieb, z ktorých patrí medzi spevákove najobľúbenejšie pieseň Agáty. „Skladba je o láske a súdržnosti. Keď sme preberali históriu mojich piesní, často som spomínal ako vznikali. Je to už 30 rokov čo sme s kapelou Indigo boli na zájazde po Sovietskom zväze. Práve tam, v Moskve na hoteli, som napísal text piesne Poďme sa zachrániť. Videl som z najvyššieho poschodia hotela ľuďom do okien a prišlo mi veľmi ľúto, ako stereotypne žijeme. A napadol mi slogan Poďme sa zachrániť. Malo to veľký súvis s černobyľským nešťastím. Od zamestnankyne našej ambasády som sa vtedy dozvedel prísne tajnú informáciu, že počas turné nám ruská agentúra nečakane zmení trasu a termíny koncertnej šnúry tak, aby sme vystúpili v meste pár kilometrov od Černobyľu. Bolo to kvôli tomu, aby ľuďom v Československu potom cez médiá mohli ukázať, že výbuch jadrovej elektrárne nie je taká hrozná vec a že sa vlastne nič nestalo. Zo zúfalstva som uprostred turné musel simulovať, že mi odišiel hlas a nemôžme pokračovať v turné. Dodnes mi z toho behá mráz po chrbte,“ prezradil muzikant.

Peter Nagy zaznamenal úspech už s debutovým albumom Chráň svoje bláznovstvá z roku 1984. Na konte má aj nahrávky ako Mne sa neschováš (1985), Myslíš na to, na čo ja? (1986), Ale (1987), Šachy robia človeka (1989), 008 (1996), Labute a havrany (2009) alebo ROCKmi overené (2015). Medzi jeho hity patria tiež piesne ako Aj tak sme frajeri, S nohami na stole, Láska je tu s nami, Chráň svoje bláznovstvá, Sme svoji, Psi sa bránia útokom či Krásny zadok. Okrem hudby sa venuje aj fotografovaniu.

Informácie pochádzajú od Nory Krchňákovej z agentúry Propaganda House a z archívu agentúry SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

26. apríla 2016