Pestovateľské pálenice upozorňujú na možný čierny trh s alkoholom a odmietajú návrhy Most-Híd

377119_thinkstockphotos 858714698 676x451.jpg

BRATISLAVA 3. júla (WebNovin.sk) – Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, ktoré zastrešuje 216 pestovateľských páleníc, zásadne odmieta návrh zmeny zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh, ako aj návrh zmeny zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov z dielne strany Most-Híd.

Tieto pripravené zmeny, ktoré poslanci v NR SR posunuli do druhého čítania, majú legalizovať pálenie alkoholu aj v domácnostiach, čo je v súčasnosti trestné. Informoval o tom v utorok na tlačovom brífingu predseda združenia Viktor Mikuška.

Odporúčame:
Na Slovensku bude zrejme možné páliť alkohol z ovocia, poslanci podporili návrh strany Most-Híd

Združenie zároveň adresovalo výzvu na zastavenie legislatívneho procesu k predmetným zmenám zákonov trom najvyšším ústavným činiteľom a tiež ministerke pôdohospodárstva a ministrovi financií.

Celospoločenský negatívny dopad

„Je takmer neuveriteľné, že v prvom čítaní prešli tieto navrhované zmeny hlasmi až 121 poslancov, ktorí si zrejme neuvedomujú celospoločenský negatívny dopad ich prípadného uvedenia do platnosti. Preto sme sa obrátili priamo na troch najvyšších ústavných činiteľov aj na pani ministerku pôdohospodárstva a ministra financií, aby toto nedomyslené a populisticky motivované konanie zastavili. Žiadame stiahnutie tohto návrhu zmien, pretože nimi nielenže dôjde k porušeniu práva EÚ, ale aj k priamej hrozbe rozmachu čierneho trhu s alkoholom,“ uvádza sa v stanovisku združenia.

Združenie ďalej upozorňuje, že ak štát umožní domáce pálenie alkoholu, nebude v jeho silách kontrolovať dodržiavanie akýchkoľvek v zákone uvedených ustanovení.

Odporúčame:
Pálenie alkoholu pre vlastnú spotrebu nepripraví štát o dane, tvrdia poslanci z Mostu-Híd

„Je naivné predpokladať, že každý amatérsky výrobca sa po kúpe zariadenia automaticky prihlási a dodrží zákonom stanovený limit. Naopak – je veľmi pravdepodobné, že limity sa budú hromadne prekračovať a vôbec nepôjde o výrobu alkoholu pre osobnú spotrebu,“ povedal predseda združenia Viktor Mikuška a dodal, že takto benevolentne nastavené pravidlá prinášajú aj obrovské riziko, kedy amatérsky a neskúsený výrobca vyrobí nekvalitný a zdravie poškodzujúci alkohol.

Systém nemá problém

„Slovensko sa doteraz úspešne vyhlo väčším tragédiám, ktoré by spôsobil nekvalitný, podvodne vyrábaný alebo inak nelegálny alkohol. Je neuveriteľné, že poslanci NR SR v treťom tisícročí otvárajú dvere práve takejto hrozbe,“ pokračoval Mikuška.

Odporúčame:
Most-Híd chce umožniť pálenie alkoholu z ovocia pre vlastnú spotrebu, predloží návrh zákona

Podľa stanoviska združenia sú pestovateľské pálenice presne tým nástrojom, ktorý umožňuje fyzickým osobám bezpečne a pod odborným dozorom legálne si vypáliť kvalitný alkohol pre vlastnú spotrebu a z vlastného ovocia. Takto vypálený destilát podlieha podľa združenia nižšej spotrebnej dani voči pevne stanovenej sadzbe spotrebnej dane za liter práve preto, že je určený pre vlastnú spotrebu.

„Tento systém funguje už dlhé roky a bez najmenších problémov. Legalizácia domáceho pálenia alkoholu ho prakticky zlikviduje a napácha škody, ktoré sa ani nedajú domyslieť,“ upozornil Mikuška.

Viac k témam: čierny trh, Most-Híd, pálenie alkoholu z ovocia, Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Pestovateľské pálenice upozorňujú na možný čierny trh s alkoholom a odmietajú návrhy Most-Híd © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júla 2018