Peru sužuje najhoršia prírodná katastrofa od roku 1998, zomierajú ľudia

LIMA 21. marca (WebNoviny.sk) – Už najmenej 78 obetí na životoch si vyžiadala najhoršia prírodná katastrofa od roku 1998 v juhoamerickom štáte Peru, kde po intenzívnych zrážkach došlo k rozvodneniu riek, záplavám a zosuvom pôdy. Počet zranených sa pohybuje okolo 260, ďalších viac ako 100.000 ľudí prišlo o svoje príbytky.

Peruánsky prezident Pedro Pablo Kuczynski dnes pri návšteve centra pre katastrofy konštatoval, že sa orgánom pomaly darí dostávať dramatickú situáciu v krajine pod kontrolu. Súčasne vyjadril nádej, že prírodná katastrofa a jej následky budú čoskoro patriť minulosti.

Odporúčame:
Zo zoo ušlo deväť krokodílov a aligátorov

Najvyšší peruánsky predstaviteľ apeloval na viac angažovanosti v oblasti klimatických zmien, ktoré sú podľa expertov za súčasnou katastrofou v krajine. Nezvyčajné dažde, ktoré sa v Peru očakávajú aj v nadchádzajúcich dvoch týždňoch, zapríčinilo oteplenie povrchových vôd vo východnej časti Tichého oceánu.

Do Peru poslalo humanitárnu pomoc mnoho štátov, napríklad Kolumbia, ktorá poskytla materiál s celkovou hmotnosťou 30 ton vrátane potravinových balíčkov, prikrývok a stanov. Mnohé ďalšie štáty pomoc ponúkli.

Viac k témam: Peru, prírodná katastrofa
Zdroj: Webnoviny.sk – Peru sužuje najhoršia prírodná katastrofa od roku 1998, zomierajú ľudia © SITA Všetky práva vyhradené.

21. marca 2017